IMF uyardı: Türkiye'de Afgan göçü krize yol açabilir!

IMF, Afganistan'da kötüleşen ekonomik durum konusunda uyarılarda bulundu. IMF, mevcut ekonomik durumun Afganistan'a komşu ülkelerle Türkiye ve Avrupa'ya yönelik sığınmacı akınını tetikleyebileceğini söyledi.

IMF uyardı: Türkiye'de Afgan göçü krize yol açabilir!
19 Ekim 2021 - 15:02

Uluslararası Para Fonu (IMF) bugün yaptığı açıklamada, Afganistan ekonomisinin bu yıl yüzde 30 daralabileceğini bu daralmanın komşu ülkeleri, Türkiye’yi ve Avrupa’yı etkileyecek bir göç krizini daha da alevlendirebileceğini söyledi.

“İNSANİ KRİZE YOL AÇABİLİR”
IMF tarafından açıklanan ekonomik görünüm güncellemesinde, Afganistan’ın yardıma bağımlı ekonomisinin “ağır mali ve ödemeler dengesi krizleriyle karşı karşıya” olduğu belirtildi.

Raporda, “Yaşam standartlarında ortaya çıkan düşüş milyonları yoksulluğa itiyor. Bu insani bir krize yol açabilir” denildi.

KAMU KAYNAKLARINA EKSTRA YÜK
IMF, Afganistan’daki kargaşanın potansiyel rakamlara olan etkisine ilişkin herhangi bir tahminde bulunmasa da “Afgan mültecilerde bir artışı körüklediğini” söyledi.

Raporda, “Büyük bir mülteci akını, mültecilere ev sahipliği yapan ülkelerin kamu kaynaklarına yük bindirebilir, işgücü piyasasındaki baskılarını tetikleyebilir ve sosyal gerilimlere yol açarak uluslararası toplumun yardıma olan ihtiyacının altını çizebilir” ifadelerine yer verildi.


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • solmaz
    1 ay önce
    Bir ülke hariç dünya uyandı. O ülke hangisi mi? Biraz düşünün ve bulun.