İmamoğlu'ndan 'Kanal İstanbul' açıklaması: Beton Kanal'a karşı mücadelemizi sürdürüyoruz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapımında ısrar ettiği Kanal İstanbul'un şehrin doğasını tehdit eden birçok unsuru barındırdığını ifade ederek, "kentte büyük bir tahribata yol açacak 'Kanal İstanbul' adındaki 'Beton Kanal'a karşı mücadelemizi sürdürüyoruz" dedi.

İmamoğlu'ndan 'Kanal İstanbul' açıklaması: Beton Kanal'a karşı mücadelemizi sürdürüyoruz
30 Mart 2021 - 14:26
İSKİ, “22 Mart Dünya Su Günü” etkinlikleri kapsamında, ortaokul ve lise öğrencileri arasında ‘'İklim değişikliği ve su” temalı resim yarışması düzenledi. Yarışmada dereceye giren ortaokul ve lise öğrencisi toplam 6 ressam adayı için ödül töreni gerçekleştirildi.

Ödül törenine katılan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ısrarla yapmak istediği Kanal İstanbul konusuna değinen İmamoğlu, "Artık İstanbul'da doğanın, çevrenin talan edilmemesi, heba edilmemesi ve korunması gerekiyor. İstanbul'un doğasını tehdit eden birçok şey yaşanıyor. Sonuç olarak, bir ‘Beton Kanal' ile İstanbul'un gerçekten büyük bir tahribata sebep olacak bir sürecinin başlangıcını yapanlara karşı da mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu, İstanbul'un ‘mega proje' kavramının da değişmesi gerektiğini ortaya koyuyor." ifadelerini kullandı.

İmamoğlu'nun açıklamaları şöyle:

"İstanbul’un doğasını tehdit eden birçok şey yaşanıyor. Sonuç olarak, bir ‘Beton Kanal’ ile İstanbul’un gerçekten büyük bir tahribata sebep olacak bir sürecinin başlangıcını yapanlara karşı da mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu, İstanbul’un ‘mega proje’ kavramının da değişmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Nedir İstanbul’un mega projesi? İstanbul’un mega projesi, sağlıklı, yaşanabilir bir kent var edebilmek. İnsanların doğal çevreyle buluşabilmelerini sağlayabilmek. Çocuklarımızın ve gençlerimizin hayata umutla bakabildikleri bir şehir var edebilmektir esas mega proje. Bunun unsurlarını yerine getirmektir.

Önümüzde varsa bazı engeller, tehditler, önümüze dikilen ‘mega proje’ adı altında İstanbul’un geleceğini tehdit edecek unsurlar; bunlara akılla, bilimle, hukukla, kanunla karşı durmak da sorumluluğumuzdur. Belki de dışarıda şövalyelerde dizili olan resimlerde, o karşı duruşu beraber görebiliriz. Yani hem çocuklarımızın hem gençlerimizin o tehdidi, o korkuyu hissederek onları kaleme almaları, çizmeleri, bence bu tür tehditlere karşı hem bir karşı duruş hem de aslında ne kadar duyarlı bir nesille bir arada olduğumuza bir işaret. O bakımdan, büyük işler başarmalıyız. Bu manada, bir zihniyet değişimi var etmeliyiz. Gerçekten çocuklar ve gençler, bu konuda çok daha duyarlı geliyorlar. Onlara hazırlayacağımız iyi bir çevre, iyi bir ortam, geleceği daha teminat altına almış bir şehir ve ülke yapacaktır."


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum