İlber Ortaylı'dan yeni Tarım Bakanı Vahit Kirişçi'ye sert tepki

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Bekir Pakdemirli yerine atanan yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'yi eleştirdi. Zeytinliklerin madenciliğe açılmasının ardından konuşan Ortaylı, zeytinin Türkiye için önemli olduğunu söyledi. Ortaylı, "Zeytinden anlamayan bir bakan tayin ediliyor. Ben buna şaşarım" dedi.

İlber Ortaylı'dan yeni Tarım Bakanı Vahit Kirişçi'ye sert tepki
08 Mart 2022 - 09:21


Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, 2009 yılında zeytinlik alanların sanayi tesislerine açılması için kanun teklifi veren yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'yi eleştirerek, zeytinden anlamayan birinin bakan yapılmasına tepki gösterdi.

Habertürk TV'de Fatih Altaylı'nın Teke Tek programında soruları yanıtlayan Ortaylı, zeytinliklerin madenciliğe açılmasının ardından bir seçim yapılmasını istedi.

Ortaylı, "Seçim yapacaksın bu memlekete bu mu lazım bu mu lazım? Tabi ki zeytin. Sen zeytinlikleri yok ediyorsun. Bunun için de zeytinyağı kullanmayan, pek zeytinden anlamayan bir bakan tayin ediliyor. Ben buna şaşarım. Zeytin işinden anlayan birisini politikaya karıştırmak lazım." dedi.

İlber Ortaylı programda şunları söyledi:
“Suriye'nin toprak haritası var Türkiye'nin yok. Zeytin kestin mi, biçtin mi, toprağa yerinden oynattın mı yerine getiremezsin. Türkiye'de madencilik yapacağım diyen adamların çoğusu başka bir işi yapamayacaklardır. İçlerinde doğru düzgün bir tane jeolog yoktur. Avrupa'da madenci dediğin zaman hakikaten madencidir. Robert Anhegger vardı, madeni biliyordu. Bu bilgi isteyen bir iştir, ona göre adam istihdam edersin. Bunlar ne madeni, kaya falan kazıyorlar. Kayalar kazılınca su yolları istikametini değiştiriyor. Mevcutları koruyamayan köylü sınıfı var. Gençler kuş vuruyor. O kuşları koruyamazsan böcekleri yemezler.

Türkiye'nin zeytinleri çok iyi. Türkiye'deki zeytinlerin hepsinin kendine göre yağı vardır, lezzeti vardır. Hatay'da, Siirt'te bile var. Olmayan yer Maraş. Türkiye ziraatin ıslaha muhtaç yönleri vardır. Çalışmayan, işini doğru düzgün yapmayan tabaların belirli mekanizmalardan uzaklaştırılması, çalışan insanların korunması gerekir. Orayı madencilere verirsen çok büyük hadiseler çıkar. Zeytin insanlık için en önemli gıdalardan biri. Çinli bile zeytinyağı arıyor. Binlerce ağaca sahip olan insanların bu işi ciddiyetle yapması lazım.

Küçük Asya'nın zeytinleri çok önemlidir, Aldeniz'in en önemli mıntıkasıdır. Ben çocukken İzmit'ten itibaren başlardı zeytinlikler. Şimdi onlar bitti. Yabani kalıntıları görürsünüz. İznik Gölü'nün etrafında da aynı şey var. Bunlarla Türkiye kurtulur. Gidiyor kömür çıkartacak. Türkiye kömürlerinin beş para etmediğini, üç para ettiğini herkes biliyor. Dünyanın hangi ciddi uzmanına sorsan bu böyle. Ukrayna'nın antrasiti müthiş bir şeydir. Meşhur bir enerji kaynağıydı eskiden. Jeolojik bakımdan bizimkiler çok zor çıkarılır. Bizimkilerin kalorisi düşük. 

Bu işte seçim yapacaksın. Bu memlekete bu mu lazım, bu mu lazım. Tabii ki zeytin. Sen zeytinlikleri yok ediyorsun. Zeytinyağı kullanmayan, pek zeytinden anlamayan birisi de bakan tayin ediliyor.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum