İki doz koronavirüs aşısı olanlar da Delta varyantına yakalanıyor!

İngiltere'de yapılan bir araştırmadan çıkan sonuç dikkat çekti. Araştırmaya göre, 2 doz koronavirüs aşısı olanların da Delta varyantı nedeniyle hastaneye kaldırıldığı ortaya çıktı. Hastaneye kaldıralnların üçte birinden fazlasının 2 doz aşılı olduğu tespit edildi.

İki doz koronavirüs aşısı olanlar da Delta varyantına yakalanıyor!
10 Ağustos 2021 - 09:32

Dünya genelinde koronavirüse karşı aşılama çalışmaları devam etmesine rağmen vaka sayıları artış göstermeye başladı. İngiltere'de yapılan bir araştırma ise korkutucu gerçeği ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre, Delta varyantı sebebiyle hastaneye kaldırılanların üçte birinden fazlasının iki doz aşı olduğunu ortaya çıkardı. Uzmanlar, "Aşı olup Delta varyantına yakalanmak olası" değerlendirmesinde bulundu.

İngiliz Kamu Sağlığı Kurumu (PHE) yaptığı analiz ve araştırma sonucunda Delta varyantı sebebiyle hastaneye kaldırılanların yüzde 30’undan fazlasının Covid-19 aşısı olduğunu ortaya çıkardı. Yetkililer şu an ülkedeki hastanelerde tedavi olanların yüzde 55’inin Covid-19 aşısı olmadığını aktarırken yüzde 35’inin ise iki doz aşı olduğunun altını çizdi.

"AŞININ YÜZDE 100 ETKİLİ OLMADIĞINI GÖSTERİR"
London School of Hygiene and Tropical Medicine isimli üniversitede yapılan araştırma ile ilgili olarak, “Hastane verileri aşı olmanın Delta varyantına karşı garantili bir koruma sağlamadığını ortaya çıkardı. İki doz aşı olup da Delta varyantı sebebiyle hastaneye kaldırılanların sayısı artacak” dedi.

Kıdemli araştırmacı Profesör Stephen Evans, “Eğer insanların yüzde 100’ü aşı olmuş olsa bile virüs bir şekilde insanlara bulaşır. Bu durumda vakaların, hastaneye kaldırılanların ve ölenlerin hepsi aşı olan kişiler olur. Fakat bu durum aşı etkisizdir demek değil. Aşının yüzde 100 etkili olmadığını gösterir” ifadesini kullandı.

Evans, verileri inceledikten sonra Covid-19 aşılarının Delta varyantına karşı orijinal corona virüsüne karşı etkili olduğundan daha az koruma sağladığını da söyledi.

İlk olarak Hindistan’da ortaya çıkan Delta varyantı kısa bir süre içerisinde Birleşik Krallık ve ABD’de baskın virüs haline geldi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum