İğne ve iplik fiyatlarına yüzde 100 zam geldi!

Türk Lirası'ndaki değer kaybıyla birlikte İğne ve iplik fiyatları da zamlandı. 10’lu dikiş iğnesi 60 kuruştan 1.40 TL’ye, 10’lu dikiş ipliği 5 liradan 7.5 liraya çıktı. Esnaflar "Felaket” diyerek isyan etti.

İğne ve iplik fiyatlarına yüzde 100 zam geldi!
18 Aralık 2021 - 10:30


"İğneden ipliğe zam" deyimi gerçek oldu. Türk lirasında yaşanan rekor değer kaybı sonrasında iğne ve iplik fiyatlarına da zam geldi.

Sözcü'den Batuhan Serim'in haberine göre, ucuz fiyatlarıyla bilinen İstanbul Eminönü'nde satıcılar da alıcılar da dertli. Kalabalık olmasıyla bilinen çarşının tenha olması dikkat çekerken bir esnaf, “Eskiden yılda 2 kere liste güncelleniyordu, sonra ayda 2'ye, daha sonra haftada 2'ye düştü… Şu an günde 2 kere fiyat listesi güncelleniyor” dedi.

Toptancı Kadir Akın “Alış fiyatları 2'ye katlanınca satış fiyatları da mecbur olarak aynı oranda arttı. Zamlar yüzde 100'ün çok üzerinde” diye konuştu. “Durum felaket” diyen Akın, “Şu an tedarikte de sıkıntı var. Liste atıyorlar, ‘Veresiye satış yoktur, satışlarımız 2 koli ile adetlendirilmiştir' yazıyor” dedi.

Boncuk, ip gibi temel ihtiyaçları almaya gelen gelinlikçi esnafı Fırat Mesut Hamamcı da durumu şöyle özetledi:

“130 liraya aldığım sırataşı şu anda 350 liraya alıyorum. 6.5 liraya aldığımız tül şimdi 20 lira. Bu artışlar özellikle son 1.5 aydır var.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum