İçişleri Bakanlığı'nın elektrik ihalesini 8 milyon TL'ye Cengiz Holding aldı

Kamudan aldığı milyarlarca liralık ihaleler ile sık sık gündeme gelen Cengiz Holding, bu kez İçişleri Bakanlığı’nın 8 milyon liralık elektrik enerjisi ihalesini aldı.

İçişleri Bakanlığı'nın elektrik ihalesini 8 milyon TL'ye Cengiz Holding aldı
15 Nisan 2021 - 11:12

Cengiz Holding, kamu kurumlarından aldığı milyarlarca liralık ihalelere bir yenisini daha ekledi. Cengiz Holding’e bağlı Cengiz Elektrik Şirketi, Diyanet İşleri Başkanlığı, TBMM, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıklarının ardından İçişleri Bakanlığı’nın da milyonlarca liralık elektrik ihalesini aldı.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı 15 Şubat tarihinde “T.C. İçişleri Bakanlığı Merkez Birimleri, 81 İl Valiliği ve Valiliklere Bağlı Kaymakamlıklara 01 Mart 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arası elektrik alımı” adı altında bir ihale düzenledi.

İhalenin İçişleri Bakanlığı merkez binası için olan kısmını tam 8 milyon 63 bin TL teklif veren Cengiz Elektrik Şirketi’nin kazandığı açıklandı.

Mehmet Cengiz’in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Cengiz Holding’e bağlı Cengiz Elektrik Şirketi’nin elektrik enerjisi ihalesini aldığı bazı kamu kurumları ile ihale bedelleri şu şekilde:

Hazine ve Maliye Bakanlığı: 9 milyon 889 bin TL
Emniyet Genel Müdürlüğü: 45 milyon TL
Türkiye Büyük Millet Meclisi: 12 milyon 932 bin TL
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı: 3 milyon 424 bin TL
Diyanet İşleri Başkanlığı: 3 milyon 921 bin TL

Mehmet Cengiz’in sahip olduğu Cengiz Holding, AK Parti döneminde kamudan garantili ve yüksek maliyetli projeler aldı. AK Parti iktidarındaki tüm “mega projeleri” tek başına ya da konsorsiyum içinde yer alarak üstlenen Cengiz’in yaptığı işlerden bazıları şöyle:

  • İstanbul 3’üncü Havalimanı
  • Hasankeyf Ilısu Barajı
  • Kuzey Marmara Otoyolu
  • Yusufeli Barajı ve HES
  • Akkuyu Nükleer Santral Limanı

YORUMLAR

  • 0 Yorum