İçişleri Bakanlığı, kayıp silahların sayısı verdi: "Silahların bulunması mümkün olmamıştır"

İçişleri Sözcüsü İsmail Çataklı, 'kayıp silahlar' tartışmasının üzerine açıklama yaptı. Çataklı, 15 Temmuz'dan sonra Jandarma envanterine kayıtlı 7, Ankara Emniyetine kayıtlı 16 ve İstanbul Emniyetine kayıtlı 1 silahın kaybolduğunu söyledi. Çataklı, "Kayıp silahların bulunması mümkün olmamıştır" dedi.

İçişleri Bakanlığı, kayıp silahların sayısı verdi: "Silahların bulunması mümkün olmamıştır"
13 Temmuz 2021 - 20:29

Son dönemde sık sık gündem olan 'kayıp silahlar' konusu tartışılmaya devam ediyor. Sedat Peker'in açıklamaları sonrasında tekrardan gündeme gelen kayıp silahlar hakkında İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Bakanlık, kayıp silahların sayısını verirken, söz konusu silahların bulunamadığını söyledi.


İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde kayıtlı 7, Ankara Emniyet Müdürlüğü envanterine kayıtlı 16 ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü envanterine kayıtlı 1 silahın kaybolduğunu söyledi.

Çataklı, "Bugüne kadar kayıp silahların bulunması mümkün olmamıştır. 15 Temmuz hain darbe girişimi kaynaklı olarak, İçişleri Bakanlığı bünyesinde başkaca herhangi bir silah kaybı mevcut değildir" dedi.

Bakan Yardımcısı Çataklı, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı;
"Söz konusu dönemde İçişleri Bakanlığı bünyesinde bağlı kurumlardan Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan silahlardan, mezkûr haberlerde iddia edilen miktarlarda bir sayısal eksiklik, kesinlikle söz konusu değildir.

Konuya ilişkin olarak envanter sayımlarıyla da teyit edilen resmi veriler şu şekildedir: Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde kayıtlı 7 adet MP5 Makineli Tabanca, 15 Temmuz 2016 gecesi halka karşı kullanılmak üzere darbeciler tarafından depolardan gasp edilmiş, çatışmalarda kaybolduğu anlaşılmıştır.

Bugüne kadar kayıp silahların bulunması mümkün olmamıştır. Yine aynı hain darbe girişimi sırasında Ankara Emniyet Müdürlüğüne yapılan saldırı neticesinde Ankara Emniyet Müdürlüğü envanterine kayıtlı 3 adet G3 Piyade Tüfeği, 11 adet Kalaşnikof Tüfek, 1 adet MP5 Makineli Tabanca, 1 adet kuru sıkı tabanca olmak üzere toplam 16 silah kaybı tespit edilmiş, ayrıca İstanbul’daki olaylar sırasında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü envanterine kayıtlı 1 MP5 Makineli tabanca kaybolmuştur.

Bugüne kadar kayıp silahların bulunması mümkün olmamıştır. 15 Temmuz hain darbe girişimi kaynaklı olarak, İçişleri Bakanlığı bünyesinde başkaca herhangi bir silah kaybı mevcut değildir.

“İDDİALARDA GEÇEN MİKTAR TUTARSIZ"
Çataklı, bakanlığın 2017 yılı İdari Faaliyet Raporu’nda belirtilen rakamın, sivil vatandaşların kaybettikleri silahları da içeren 1944’ten 2017’nin sonuna kadar ki 73 yıllık toplam sayı olduğunu belirterek, “Bu rakamın 15 Temmuz ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu itibarla, detayları yukarıda arz edilenler dışında, İçişleri Bakanlığı envanterinden başka bir silah kaybı yoktur. Kaldı ki, ilgili birimlerimizin personel sayısı dikkate alındığında, söz konusu iddialarda geçen miktarların tutarsızlığı kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Kaybolduğu iddia silah sayısı, o günlerdeki tüm Jandarma ve Emniyet personel sayısının yaklaşık üçte birine tekabül etmektedir. Devlet ciddiyeti içerisinde böyle bir eksikliğin olamayacağı, elbette ki izaha muhtaç değildir” ifadesini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum