İbrahim Özkan: "Ekrem İmamoğlu ile güzel bir enerji yakaladık"

​​​​​​​İBB Meclisi İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, Aykırı’ya özel açıklamalarda bulundu. Özkan, İYİ Parti ile İmamoğlu’nun arasının açıldığı iddialarına tepki gösterirken, “Birlikte güzel işler yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

İbrahim Özkan: "Ekrem İmamoğlu ile güzel bir enerji yakaladık"
11 Mayıs 2021 - 14:38 - Güncelleme: 11 Mayıs 2021 - 15:08
GÜLSÜM KETENOĞLU / RÖPORTAJ

İBB Meclisi’nin en çok dikkat çeken isimlerinden biri. Canlı yayınlanan İBB Meclisi toplantılarındaki farklı üslubu, konuşması ve hazır cevaplarıyla öne çıkan İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, Aykırı’ya özel açıklamalarda bulundu.

“İYİ Parti ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu arasında gerginlik var” iddialarını da sorduğumuz Özkan, “Birlik iyi bir enerji yakaladık, güzel işler yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu’nun, attığı tweet sonrası İYİ Parti’den gelen tepkilerle ilgili sorunun çözüldüğe işaret eden Özkan, İBB’de yaşadığı en büyük hayal kırıklığını da anlattı. İşte Özkan’ın Aykırı’ya yaptığı o açıklamalar:

"EN BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞIM VASATLIK!"

İBB Meclisi’nde En Büyük Hayal Kırıklığınız Nedir?

Bütün samimiyetimle, 25 sene İBB’yi yöneten insanların vasatlığı. En büyük hayal kırıklığım bu. Takiye yapan bir siyasi partiyle, sürekli popülizm yapan, sürekli yalan söyleyen, halka doğruları anlatmaktan kaçınan bir siyasi partiyle karşılaştım. Profili biraz daha üst seviye bekliyordum ama vasatlığı görünce gerçekten hayal kırıklığı yaşadım, bu kadarını beklemiyordum.

İBB Meclisi’nde Mutlu Olduğunuz Gün
İstanbulluların yararına olan konuların geçtiği günler ve oy birliği ile geçen kararlar gerçekten beni çok mutlu ediyor. Bu yüzden, bazen mecliste,“siyaset yapmayın İBB meclisinde” deniliyor ama gerçekten İstanbul’un gündemi ülkenin gündemi. İstanbul o kadar önemli ve olduğum görevde beni daha mutlu eden bir şey yok: İstanbul için bir şeyler yapabilmek. Millet bizi çağırıyor!

Sert Geçen Meclis Grup Toplantılarından Sonra Partililerle İlişkiler
Meclis öncesi Grup Başkan Vekilleri Toplantısı oluyor. AK Parti Grup Başkan Vekili benim olduğum toplantılara katılmıyor. Korona olduğum zaman geçmiş olsun diye aradılar, meclise döndüğümde yine konuşmuyorlardı.

"BENDEN RAHATSIZ OLABİLİRLER"

Mecliste İYİ Parti Olmasa

12 Meclis üyemiz var. Meclise Cumhuriyet Halk Partisi listelerinden girdik ve kendi grubumuzu kurduk. Hepsi birbirinden değerli meclis üyelerimiz var ve üyelerimiz 7 komisyonda görev alıyor. İYİ Parti ile birlikte, İBB, dile getirilmesi gerekenleri daha rahat dile getiriyor. Önemli bir yerimiz ve konumumuz var. Doğruları anlatmaktan çekinmiyoruz. Benim sert muhalefet yapıyor olmamdan rahatsız olabilirler, o yüzden benimle pek bir araya gelmemeye gayret ediyorlar. Bizim hassas olduğumuz konulara bizi çekmeye çalıştıkları müddetçe bizde kendilerine daha sert mukabil oluyoruz. Çünkü bizim bagajımız bomboş, onların bagajları ise çok dolu ve arabaları artık çekmiyor. Burada “Millet İttifakı” olarak birlikte daha güçlüyüz.

İMAMOĞLU İLE GERGİNLİK İDDİALARI

İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile İYİ Parti’nin Diyaloğu

Ekrem Bey ile sürekli iletişim halindeyiz ve birlikte güzel işler yapıyoruz. Millet ittifakı ile güzel bir beraberlik ve çalışma enerjisi yakaladık.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener için İBB meclisinde İYİ Parti
Meral Hanım İstanbul’a gerçekten çok önem veriyor ve İstanbul’u yakından takip ediyor. Yoğunluğundan dolayı sürekli konuşamıyoruz ama İl Başkanımız ve Ekrem Bey ile sürekli temas halindeler. Daha öncede belirttiğim gibi İstanbul’un gündemi ülkenin gündemidir.

İBB Meclis Grup Toplantılarından Önce Hazırlık
Gündem çok hızlı ve değişken. Uzun bir hazırlık yapamıyorsunuz çoğu zaman o an ne konuşmanız gerekiyorsa kendiliğinden geliyor.

Danıştaydan Çıkan Son Karar Belediye Başkanına Atama Yetkisinin Meclise Verilmesi
Hukuksuz! Hukuk çerçevesi içerisinde kabul edilebilmesi mümkün değil. Belediye Meclisi, bir yönetim kurulu üyesini niye atasın? Halk iradesini ortaya koymuş, başkan seçmiş. Başkan kendi çalışacağı kişileri kendisi belirler. Meclisin denetim yetkisi vardır, bu kanun açık ve net. Ülke maalesef genelgelerle idare edilir hale geldi. Dolayısıyla, Danıştay’ın almış olduğu karar kabul edilebilir bir karar değil. Maalesef ülkede hukuk da siyasileşti, hukukun siyasileştiğini görmezden gelemeyiz. Bu yüzden, ayarıyla oynadığınız kantar gün gelir sizi de tartar, bunları hiç unutmamak lazım.

Ekrem İmamoğlu Hakkında, Ordu Eski Valisine Hakaret Ettiği İddiasıyla Açılan Dava Sonucu
Tanık dinlenmeyen bir mahkeme oldu, bu da üzücü. Bir cümleden bahsediliyor, somut bir şey değil, tanıkların dinlenmesi lazım. 7 bin 80 TL para cezası vererek bu suçu meşrulaştırmaya gayret ediyorlar. Sayın İmamoğlu’nun avukatları temyiz yolu açıksa muhakkak temyiz edeceklerdir. Kesilmiş olan cezanın rakamı önemli. Sosyal medyanın bir baskısı olduğunu düşünüyorum.

Ekrem İmamoğlu’nun Kadınlar Gününde Paylaşmış Olduğu Tweet
Ekrem Bey bizimle konuştu, kendisine durumdan rahatsızlığımızı ilettik. Kendisi, siyasette aktif olan iki kadın olarak düşündüğünü, farklı bir düşüncenin asla olmadığını bizimle paylaştılar. Genel Başkanımı, Sayın Meral Akşener’i arayarak gerekli açıklamayı kendisine de yaptılar. Bir daha böyle rahatsız olacağımız bir olayla karşılaşacağımızı düşünmüyorum.

Bu dönemde gündem olan bir konuda İbrahim Özkan’a ait İBB meclis grup toplantısından bir bölüm;
“Sanki Ak Parti ile bu coğrafyaya İslam geldi. Yetenekli olan insanlarız, okuduğunu anlayan, analiz eden, sorgulayan insanlarız ama bu Eşari kafası. 1517’de Mısır'ın fethi ile bu Eşarilerin, hilafetle Osmanlı döneminde gelmesi, akılcılığı bir tarafa bırakmış, nakilciliği öne çıkarmıştır. Şimdi ortaya çıkan konuya bakıyoruz, Cumhuriyet Halk Partisi ile ne alakası var benim söylediklerimin. Sanki din partiler için indirilmiştir, şuna emin olun ki din insanlar için indirilmiştir. Şimdi burada bizim tarafımızda, dönerek vatan hainliğiyle suçlanıyoruz. Vatan haini kimdir? Kimin vatanseverliğini sorgulayacağız, okul kitaplarından Arif Nihat Asya'nın Bayrak şiirini kaldıranlardan mı bunu duyacağız, Andımız’ı kaldıranlardan mı duyacağız, ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ lafından imtina edenlerden mi duyacağız, Oslo sürecini başlatıp Habur'da mahkemeleri kurup Türkiye Cumhuriyeti'nin şerefli hakim ve savcılarını eşkıyanın ayağına getirenlerden mi öğreneceğiz?

İYİ Parti’nin anketlerdeki yükseliş trendini, oylarının yükselişini görüyor ve bunu hazmedemiyorlar diyen Özkan, son olarak mevcut iktidara şöyle seslendi:  Bakın biraz omurgalı olun, omurga sadece iskelet sistemini ayakta tutmaz, karakteri de tutar. Lütfen karakterli olun, bize elini uzatarak vatan hainliğiyle suçlamak ne hakkınızdır ne de haddinizdir”İBRAHİM ÖZKAN KİMDİR?
 Endüstri mühendisi ve sanayici olan İbrahim Özkan, evli, iki kız çocuğu babasıdır.
Kendi ifadeleriyle siyasi yolculuğunu şöyle anlatıyor:

İbrahim Özkan, siyasette çok yeni değil. “2009 ve 2014 yıllarında Sancaktepe Belediye Başkan adayı olmuştum. İyi Parti’nin kurulacağını duyunca Sancaktepe  İlçesi Kurucu İlçe başkanı olarak görev aldım. Büyükşehir seçimleri arifesinde ilçe başkanlığını bırakarak meclis üyesi adayı oldum. Hem İBB Meclis üyesi, hem Sancaktepe ilçe meclis üyesi oldum. İl Başkanımız tarafından grup başkan vekili olarak görevlendirildim. Millet İttifakı ruhuna uygun bir şekilde belediye hizmetlerini takip ediyoruz.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum