İBB'nin AKP döneminde alınan ve çürüyen metrobüsleri böyle savundu: Bugün olsa yine alırım

İBB'nin AKP döneminde kullanılamadığı için çürümeye terk edilen 65 milyon Euroluk metrobüsleri alan dönemin İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, “Bugün olsa o metrobüsleri yine alırım. Biz bu işleri hakkıyla yaptık” dedi.

İBB'nin AKP döneminde alınan ve çürüyen metrobüsleri böyle savundu: Bugün olsa yine alırım
19 Eylül 2021 - 11:14 - Güncelleme: 19 Eylül 2021 - 11:21
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) AKP tarafından yönetildiği dönemde, “Bu araçlar İstanbul'un topografik yapısına uygun değil” uyarılarına rağmen 63 milyon Euro ödeyerek metrobüsleri alan dönemin İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, "Bugün olsa o metrobüsleri yine alırım. Biz bu işleri hakkıyla yaptık" dedi.

Öztürk, BirGün'den İsmail Arı'ya yaptığı açıklamada, kullanılamadığı için çürümeye terk edilen ve yargılanmasına neden olan Phileas marka araçları almanın bir hata olmadığını savundu.

Dönemin İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, metrobüs hattında kullanmak üzere Hollanda’dan 2008 yılında 15 ve 2009 yılında da 35 adet olmak üzere toplam 50 adet Phileas marka metrobüs aracı aldırdı. Belediyenin kasasından bu araçların her birine 1 milyon 265 bin avro, tamamına 63 milyon 278 bin avro ödendi.

"BUGÜN OLSA YİNE ALIRDIM"
Uzmanların “Bu metrobüsler İstanbul’a uygun değil” uyarılarına rağmen metrobüs araçlarını alan dönemin İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, 63 milyon avro ödenen ve hurdaya ayrılan metrobüsleri aldığı için hiç pişman olmadığını belirtti. Öztürk, “Bugün olsa o metrobüsleri yine alırım. Hollanda’dan almıştık o metrobüsleri. O dönemde de birileri şikâyet etti. Olay mahkemelere intikal etti, mahkemelerde yargılandık ve beraat ettik. Olabilir böyle şeyler. Ben bürokratım. Hâkimler beraat kararı verdi ve bu karar Yargıtay’da da tasdik edildi” dedi.

"BENİ ERDOĞAN GETİRDİ"
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 1994 yılında girdiğini belirten eski İETT Genel Müdürü Öztürk, “Erdoğan'ın yakın çalışma arkadaşlarından biriydim. 1994 yılında daire başkanlığı görevine de beni Recep Tayyip Erdoğan getirdi. Büyükşehir’e daire başkanları belediye başkanının imzasıyla atanabiliyor” diye konuştu.

Metrobüs projesinin kendi projesi olduğunu da vurgulayan Öztürk, “Metrobüs hattı benim projemdi. Metrobüsün mimarı Güney Amerika’daki bir devlet. Ben oradan esinlendim. Çünkü İstanbul’un ulaşım konusunda o zaman da başka bir çözümü yoktu, şu anda da yok. Onun bedelini de ben ödedim” ifadelerini kullandı.

Çürüyen metrobüslere ilişkin yargılandığı davanın beraatla sonuçlanmasının kendisi için bir şeref olduğunu söyleyen Öztürk, şöyle devam etti:

“2009 yılında anlaşmalı olarak İETT Genel Müdürlüğü görevim sona erdi. Çünkü yorulmuştum. İBB’de devam etmedim ve 2011 yılında emekli oldum. Yargılandık, ben de beraat ettim, benim arkadaşlarımın tamamı da beraat etti. Hiçbirimize ceza verilmedi. Biz göğsümüzü gere gere bu işleri hakkıyla yaptık dedik. Bu ifadeyi söylemeyi de hak ettik biz.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum