İBB'nin 5 bin yeni taksi teklifi UKOME'de 11. kez reddedildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin şehirdeki taksi sorununu çözmek için önerdiği 5 bin yeni taksi teklifi, hükümet temsilcilerinin çoğunlukta olduğu UKOME tarafından 11’inci kez reddedildi.

İBB'nin 5 bin yeni taksi teklifi UKOME'de 11. kez reddedildi
26 Kasım 2021 - 17:52


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısı Bakırköy'deki 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri'nde yapıldı.

11. KEZ REDDEDİLDİ
İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar'ın başkanlık ettiği toplantıda İBB'nin 5 bin yeni taksi teklifi 11'inci kez oya sunuldu. Teklif tartışmalar arasında çoğunluktaki hükümet temsilcilerinin oyları ile 11'inci kez reddedildi.

Çağlar “16 milyon insana verilmiş sözümüz var. Bu talebi dile getirmeye devam edeceğiz. Amacımız insanların hayatını kolaylaştırmak. İstanbul'un nüfusu ikiye katlandı ama taksi sayısı değişmedi. Bunu 11 kez teknik olarak anlattık. Anlatmaya devam edeceğiz” dedi.

YENİ TAKSİ SİSTEMİ 
İBB yönetiminin önerdiği yeni taksi sisteminde, sürücülerin maaş, sosyal yardımlar ve tüm primler dahil ortalama aylık gelirleri net 6 bin 622 TL olacak. Taksi şoförlerine performanslarına göre yılda iki kez prim ödenecek.

Tek tip giyim dönemine geçilirken, giysiler yılda iki kez İBB tarafından sağlanacak. Günlük bir öğün de yemek ücretleri ödenecek. Çalışma süreleri haftada 45 saatle sınırlı olacak. Çalıştıkları süre boyunca SGK primleri düzenli olarak ödenecek. Şoförlerin aileleri de SGK sisteminden yararlanabilecek.

Taksicilerin davranışları elektronik olarak takip edilip, değerlendirilecek. Ay sonunda da yüksek puanlamalar, şoförün maaşına prim olarak yansıyacak.


YORUMLAR

  • 0 Yorum