Hulusi Akar: Bedelli askerlikten iki milletvekili yararlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere son üç yıl içinde 156 bin 926 kişinin başvurduğunu açıkladı. Akar "Bedelli askerlik hizmetinden bugüne kadar iki milletvekili yararlanmıştır" ifadelerini kullandı. Ancak 2019 yılında 2, 2020'de de 1 milletvekilinin bedelli askerlik yaptığı öğrenildi.

Hulusi Akar: Bedelli askerlikten iki milletvekili yararlandı
24 Ekim 2021 - 10:00

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması üzere Meclis Başkanlığı’na bir önerge verdi. Bülbül önergesinde “Son 3 yıl içerisinde bedelli Askerlik uygulamasına kaç yurttaşımız başvurmuştur? Yaş ortalamaları ve eğitim durumları nedir? Son 3 yıl içerisinde Bedelli Askerlik uygulamasından ne kadarlık bir gelir sağlanmıştır? Bu gelir hangi amaçlar doğrultusunda kullanılmıştır? Bedelli askerlik görevini ifa eden milletvekili var mıdır? Var ise kaç kişidir?” sorularını yöneltti.

AKAR "İKİ VEKİL YARARLANDI" DEDİ, 3 VEKİL BEDELLİ YAPTI
Bakan Akar, önergeye şu yanıtı verdi: “Bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere son üç yıl içerisinde 156 bin 926 kişi başvurmuştur. Yaş ortalaması 24’tür. Bedelli askerlik hizmetinden faydalananların yüzde 53’ü lisans ve üstü seviye eğitim düzeyindedir. Söz konusu başvurular neticesinde elde edilen gelir, Bakanlığımızın ilgili muhasebe birimi hesabına yatırılmakta olup, genel bütçeye gelir kaydedilmektedir. Bedelli askerlik hizmetinden bugüne kadar iki milletvekili yararlanmıştır.”

Hulusi Akar, bedelli askerlik yapan 2 milletvekilinin ismini açıklamadı. Ancak 2019'da AKP Konya Milletvekili Selman Özboyacı ve AKP Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş'ün, 2020'de ise AKP Gaziantep Milletvekili Müslüm Yüksel'in bedelli askerlik yaptığı öğrenildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum