Honda, Türkiye'deki fabrikasını kapattı

Otomotiv devi Honda, 1997 yılında açtığı ve 24 yıldır faaliyette olan Kocaeli Gebze Şekerpınar'daki fabrikasını kapattı.

Honda, Türkiye'deki fabrikasını kapattı
29 Eylül 2021 - 09:14

1997 yılından bu yana, 24 yıldır üretime devam eden Honda'da Türkiye devri sona erdi.  Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki Honda fabrikası, 24 yıllık üretim sürecinden sonra kapatıldı. Banttaki son araç da indi. Artık Türkiye, Honda'nın araçlarını ithal etmeye başlayacak.

2 bin civarında çalışana iş imkanı sağlayan Honda Türkiye, Gebze’de bulunan fabrikasında  son yerli üretim Honda Civic Sedan modeli banttan indirildi. Fabrika çalışanları banttan indirilen aracı, "2021 Honda Civic'in son aracı. Artık Türkiye'de araç üretimi yok" sözleriyle duyurdu.

Stokçuluk iddialarıyla gündeme gelen Honda’nın, bundan sonra Civic modeli ithal edilecek. Yeni Honda Civic Sedan modelinin Ekim ayında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

HABAŞ'A DEVREDİLDİ
Öte yandan Japon teknoloji devi Honda Türkiye daha önce şu mesajla kapanmayı duyurmuştu:

"Honda Türkiye A.Ş. Gebze’deki üretim tesislerini HABAŞ Topluluğuna devretmek üzere anlaşmaya varmıştır. Taraflar arasında varılan anlaşma neticesinde söz konusu taşınmazın teslim tarihi Eylül 2021’den sonra gerçekleştirilecektir"

Açıklamaya göre Honda Türkiye, Gebze'deki tesisini HABAŞ Topluluğuna devredecek. HABAŞ, geçtiğimiz mart ayından bu yana tesislerde Honda'nın üretimini sürdürüyordu. Fabrikayı devralan HABAŞ'ın önümüzdeki dönemde tesiste nasıl bri faaliyet yürüteceğine dair henüz bir açıklama yapılmadı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum