Hollanda Kraliyet Ailesi'nin üyeleri eşcinsel evlilik yapabilecek

2001'den beri eşcinsel evliliğin yasal olduğu Hollanda'da Başbakan Mark Rutte Kraliyet Ailesi'nin de bu imkandan yararlanabileceğini açıkladı.

Hollanda Kraliyet Ailesi'nin üyeleri eşcinsel evlilik yapabilecek
13 Ekim 2021 - 15:47

Eşcinsel evliliğin yasal olduğu Hollanda'da dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Başbakan Mark Rutte Kraliyet Ailesi'nin de eşcinsel evlilik yapabileceğini açıkladı. Ancak, tahtın kan bağıyla tanınan bir varisi olması gerektiğinden durum hala açıklığa kavuşmuş değil. Eşcinsel evlilikte edinilen çocukların varis olup olamayacağı şu an için bilinmiyor.

Bununla birlikte, Hollanda tahtının varisi Prenses Amalia,  Aralık ayında 18 yaşına girecek. Rutte, prensesin cinsel yönelimi hakkında bilgi sahibi olmadığını, ancak bir sonraki kraliçenin bir kadınla evlenebileceğini söyledi.

"TAHTTAN ÇEKİLMESİNİ GEREKLİ GÖRMÜYOR"
Rutte, parlamentoda kendi partisinin yazılı sorusuna verdiği yanıtta, "Kabine, hükümdarın ya da tahtın varisinin aynı cinsiyetten bir kişiyle evlenmek isterse tahttan çekilmesini gerekli görmüyor" dedi.

Diğer taraftan Kral Willem-Alexander'ın en büyük çocuğu olan Prenses Amalia'nın geleceği, yaz boyunca aynı cinsiyetten bir partnerle evlenmeyi seçerse neler olabileceği konusunu gündeme getiren bir kitapla ülkenin gündeminde yer aldı.

Kitap, prensesin kişisel hayatı hakkında bir bilgi içermemesine rağmen büyük bir tartışmaya yol açtı. Bununla birlikte Amalia'nın gelecek yıl üniversiteye gitmesi bekleniyor ve öğrenciyken hak ettiği kraliyet gelirini reddetti.

Öte yandan, kabine eşcinsel evliliğin mümkün olduğunu açıkça belirtse de, evlat edinme veya sperm bağışçısı yoluyla  kraliyet evliliğinden doğan çocukların geleceğinin ne olacağı bilinmiyor. Rutte, "Bu durum korkunç derecede karmaşık. Hollanda anayasası, kral veya kraliçenin yerine yalnızca kan yoluyla tanınan bir varisin geçebileceğini belirtir” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum