Hava Harp Okulu'nun ihalesi 320 milyon TL'ye Erdoğan'ın sarayını yapan Rönesans Holding'e verildi!

TOKİ, Hava Harp Okulu'nun yeni binalarının inşaatı için Erdoğan'ın sarayını yapan Rönesans Holding'e 320 milyon TL’lik ihale verdi. İhalenin sonucu yaklaşık 10 ay sonra açıklandı.

Hava Harp Okulu'nun ihalesi 320 milyon TL'ye Erdoğan'ın sarayını yapan Rönesans Holding'e verildi!
21 Mart 2021 - 10:22 - Güncelleme: 21 Mart 2021 - 10:51

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın müteahhidi olan Rönesans Holding, İstanbul Yeşilköy’deki Atatürk Havalimanı’nın yakınlarında yer alan Hava Harp Okulu’nun yeni binalarını inşa edecek. TOKİ, bu inşaat için Rönesans Holding'e 320 milyon TL’lik ihale verdi. İhalenin sonucu ise yaklaşık 10 ay sonra açıklandı.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, TOKİ 5 Mayıs 2020 tarihinde “Hava Harp Okulu Binaları 1’inci Etap İnşaatı İle Altyapı Ve Çevre Düzenlemesi İşi” adı altında bir ihale düzenledi. Kamu İhale Kanunu’ndaki tartışmalı pazarlık usulüyle yapılan ihalenin sonucu ise yaklaşık 10 ay sonra açıkladı.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, 19 Mart'ta açıklanan sonuç ilanında ise ihalenin tam 320 milyon TL’ye Rönesans Holding’e bağlı REC Uluslararası İnşaat Yatırım Şirketi’ne verildiği ifade edildi. TOKİ ve şirket arasından imzalanan sözleşmeyle de ihalesi yapılan işin 550 gün içerisinde tamamlanması istendi.

ERDOĞAN'IN SARAYLARINI YAPTI, 5 ŞEHİR HASTANESİNİ İŞLETİYOR
Rönesans Holding'in Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın yanı sıra Marmaris Okluk Koyu'ndaki yazlık sarayı da inşa eden şirket olduğu biliniyor. Şirket aynı zamanda da milyarlarca lira kira ödenen tartışmalı şehir hastanelerinin ihaleleri ile birçok kamu kurumunun inşaat ihalelerini de aldı. 11 şehir hastanesinden, Adana, Yozgat, Elazığ, Bursa ve İstanbul Başakşehir’de bulunan toplam beş şehir hastanesini Rönesans Holding işletiyor.

UÇAK PİSTİ ÜZERİNE HASTANE YAPTI
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın geçen yıl meydana gelen ve 41 kişinin hayatını kaybettiği Elazığ depreminin ardından inşa ettirdiği konut projeleri için de Rönesans Holding’e tam 258 milyon TL’lik ihale vermişti. Öte yandan, Holding adından son olarak, milyonlarca liralık İstanbul Atatürk Havalimanı pistleri üzerine inşa edilen pandemi hastanesiyle söz ettirmişti.

TÜRKİYE'NİN EN ZENGİN İKİNCİ İNSANI
Rönesans Holding’in sahibi Erman Ilıcak, 2016-2018 yıllarında da servetini ikiye katladı. 2016 yılında 2 milyar dolar olan servetini 2018 yılında 4 milyar dolara çıkaran Ilıcak, Forbes dergisinin Türkiye'nin en zenginleri araştırmasında Murat Ülker’den sonra ikinci sıraya oturdu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum