Hava durumuna dikkat: Kar yağışı bugün başlıyor, Türkiye beyaza bürünecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarısını yaptığı karlı hava dalgası Türkiye'ye girdi. Tahminlere göre İstanbul'da bugün karla karışık yağmur kendini gösterecek, yarın ise yoğun kar etkilemeye başlayacak. Kar yağışının tüm Türkiye'yi beyaza bürümesi bekleniyor.

Hava durumuna dikkat: Kar yağışı bugün başlıyor, Türkiye beyaza bürünecek
09 Mart 2022 - 09:08


Türkiye, Sibirya'dan gelen soğuk hava dalgasının etkisine girdi. Hava sıcaklıklarında önemli derecede düşüş yaşanırken kar yağışı yurdun birçok noktasında kendini göstermeye başladı.

Kar yağışının Anadolu’da bugün etkili olmaya başlaması beklenirken, İstanbul’da önce karla karışık yağmur yarın ise kar yağışı olarak görülmesi bekleniyor. Kar yağışının 1 hafta boyunca sürmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin çok bulutlu, Çanakkale, İzmir ile Aydın’ın kıyı kesimleri dışında kalan tüm bölgelerimizin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile yarın zamanla İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Yağışların Doğu Akdeniz, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Antalya'nın doğusu ve Konya çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu’da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunmaktadır. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum