Harp Okulları mülakatlarını 3 yıl SADAT yaptı! Adnan Tanrıverdi'den açıklama

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Milli Savunma Üniversitesi’nin Harp Okulu mülakatlarına 15 Temmuz'dan sonra SADAT’çıların katılmaya başladığı belirtildi. SADAT Başkanı Adnan Tanrıverdi ve SADAT kurucusu Gürcan Onat dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Harp Okulları mülakatlarını 3 yıl SADAT yaptı! Adnan Tanrıverdi'den açıklama
10 Ekim 2021 - 15:16

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Milli Savunma Üniversitesi’nin Harp Okulları mülakatlarına SADAT’çıların (Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.) katılmaya başladığı belirtildi. 

Harp Okulu mülakatlarında, Hava Harp Okulu’nda 4, Kara Harp Okulu’nda 5 kişi yer alıyordu.  Mülakatlarda, 4 sivile karşı da bir subay bulunuyordu. Mülakatlarda, SADAT ekibinin yer aldığı belirtilmişti. Odatv’nin haberine göre, Harp Okulu mülakatlarında artık SADAT’çılar yer almıyor. 

"BAKANLIĞIN İRADESİ İÇİNDEDİR"
Odatv'den Caner Taşpınar, SADAT’çıların mülakatlarda yer verilmemesini SADAT kurucusu emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’ye sordu. Adnan Tanrıverdi, yaptığı açıklamada, Tanrıverdi’nin Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevinden ayrılmasından sonra SADAT’çıların mülakatlardan alındığı yönündeki iddialara “Tezvirat” karşılığını verdi. 

Tanrıverdi, SADAT’ın mülakatlarla ilgili olmadığını belirtip “Milli Savunma Bakanlığı’nın iradesi içindedir” diye konuştu. 

“HARP OKULUNDA 3 YIL GÖREV YAPTIM”
Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği'nin (ASSAM) Başkan Yarcımsı ve SADAT kurucusu Gürcan Onat da açıklamada bulundu. Öncelikle SADAT ekibinde olmadığını belirten Gürcan Onat, “SADAT ekibiyle alakam yok. SADAT kurulurken ben de cüzi bir miktar hisse verdim” dedi.

Harp Okulu mülakatlarında görev aldığını açıklayan Onat şunları anlattı: 
“Mülakatlar 2020 yılının sonun kadardı. 15 Temmuz kalkışmasından sonra emekli subaylar çağırıldı. Bu uygulama 2020 yılına kadardı, üç yıl görev yaptım. 2021’de eskiye dönüş yapıldı. Milli Savunma Bakanlığı kendi bünyesinden oluşturduğu ekiple mülakatları yapıyor.”

KÜLLİYE’DEYDİ GERİ DÖNDÜ
SADAT, gündemdeki yerini korurken, dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Adnan Tanrıverdi, 2016 yılından 2020 yılına kadar Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Güvenlik ve Dış Politika Kurul üyesi görevinde bulunmuştu. Bu süre zarfında, SADAT'tan istifa eden Tanrıverdi, yeniden eski görevine döndü.


YORUMLAR

  • 1 Yorum