Halil Ergün: "Yetmez ama evetçi' değilim, doğrudan evetçiyim"

Yaprak Dökümü dizisindeki Ali Rıza Bey karakteri ile hafızalara kazınan Halil Ergün, 2010 referandumu hakkında konuştu. Ergün “Bazıları beni 'yetmez ama evetçi' olarak suçluyor ama ben yetmez bile demedim, doğrudan 'Evet' demiş biriyim" dedi.

Halil Ergün: "Yetmez ama evetçi' değilim, doğrudan evetçiyim"
24 Ocak 2022 - 12:04


Oyuncu Halil Ergün, AKP'nin yayın organı Sabah gazetesine konuştu. Ergün röportajında 2010 referandumu hakkında kendisine gösterilen tepkilere yanıt verdi.

Siyasette uzlaşma kültürünün önemini vurguladığını söyleyen Halil Ergün, “Kültürel, siyasi veya ekonomik sorunlarımızın tarihsel kökenlerine bakılmalı. Muhalefet yapılacaksa da bunlar tartışılarak yapılmalı. Geçmişten gelen sorunlarımız var, bu toplum daha kendisiyle tartışmadı.” dedi.

12 Eylül'ün acısını yakından çektiğini belirten Halil Ergün, darbe sonrası yapılan anayasa referandumu hakkında görüşlerini şöyle sıraladı: 

“12 Eylül faşizmin anayasasına yüzde 92 ile evet demiş bir toplumuz. Ben yüzde 8'lik hayır verenlerdenim. Yaşadıklarımı ben bilirim o darbede. Keskin bir siyasi iklimden geldim. O keskinlik yerine kucaklamayı bilmek gerektiğini öğretti hayat bana.” 

"YETMEZ AMA EVETÇİ DEĞİLİM, EVETÇİYİM"
12 Eylül 2010 referandumunda da 'MGK üyeleri ölünceye kadar yargılanamazlar' maddesinin kaldırılması için evet verdiğini savunan Halil Ergün, "yetmez ama evetçi" değil, direkt "evetçi" olduğunu söyledi. 

Halil Ergün, “Şimdi bazıları beni 'Yetmez ama Evetçi' olarak suçluyor ama ben yetmez bile demedim, doğrudan 'Evet' demiş biriyim. Bu adamların yargılanma maddesi bile çok önemliydi.” dedi.


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Selim
    3 ay önce
    Aferin sana halil! Son derece uzlaşmacı olan malum şahsa 'evet' demek ancak sana yakışırdı!!! Helal sana bu yollar.