Haberlere erişimi engelleyen sahte mahkeme kararları TBMM gündeminde

CHP milletvekili Utku Çakırözer, haberlere erişimi engelleyen sahte mahkeme kararları TBMM gündemine taşıdı. Çakırözer, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Haberlere erişimi engelleyen sahte mahkeme kararları TBMM gündeminde
15 Eylül 2021 - 15:40

Haber sitelerine gönderilen "sahte erişim engeli kararları" ile haberlerin yayından kaldırılması girişimleri TBMM gündemine taşındı. Meclis’in gazeteci kökenli milletvekillerinden CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Çakırözer, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Ekran karartmalar, basına ilan ambargoları yetmedi. Şimdi de gerçek haberleri engellemek için sahte mahkeme kararları çıktı. Bu yapılan hem usulsüzdür, hem de halkın haber alma hakkını engelleyen bir işlemdir. Bir yandan dezanformasyonla mücadele edeceğiz diyorsunuz, peki bu sahte mahkeme kararları ne olacak? Soruşturma açılması için ne bekleniyor? Bu sahte erişim engeli kararlarının sorumluları hakkında derhal işlem yapılmalı ve caydırıcı cezalar verilmelidir” dedi.

4 Haziran 2021 tarihinde Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği’nce İnternet haber portalı GazeteDuvar’da ve 9 Ağustos 2019’da da İnternet haber sitesi Diken’de yayınlanan haberlere ilişkin gönderilen kararların ‘sahte’ olduğununun belgelenmesi üzerine kararların halkın haber alma hakkını engellediğini belirten Çakırözer, Adalet Bakanı Gül’den kapsamlı bir soruşturma açılmasını ve bu sahte kararları düzenleyenler hakkında bir an önce caydırıcı yaptırım uygulaması talebinde bulundu. 

Çakırözer, verdiği soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:
-Sahte kararlarda ismi bulunan hakim Esma Canbeyaz Şengül’ün Bakırköy Adliyesi’nde görevli olmadığı ve Gaziosmanpaşa Adliyesinde görevli olduğu doğru mudur?

-Diken ve Gazete Duvar haber sitelerine gönderilen bu sahte kararlarla ilgili Adalet Bakanlığı nezdinde inceleme ya da soruşturma başlatıldı mı?

-Bu sahte kararlarla ilgili suç duyurularına İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca verilen takipsizlik kararına Bakanlığınız itiraz edecek mi?

-Bu sahte kararlarla fayda elde etmeye çalışan ve sahte kararlarda isimleri “talep edenler” kısmında yer alan kişiler veya organize oluşumların varlığı ve faaliyetleri soruşturulacak mı?

-Türkiye genelinde bu tür sahte erişim engeli kararlarının kaç haber kuruluşuna gönderildiği ve bu tür sahte kararlarla kaç habere erişimin engellendiği veya haberin yayından kaldırıldığı tespit edilecek mi?

-Dezenformasyon konusunda yeni bir yasa hazırlığında bulunduğu bilinen Adalet Bakanlığı “sahte mahkeme kararları” ile nasıl mücadele edecek?

2020'DE REKOR SAYI
İfade Özgürlüğü Derneği’nin ‘EngelliWeb 2020’ raporuna göre 2020 sonu itibariyle 467 bin 11 web sitesi 764 farklı kurum tarafından verilen 408 bin 808 farklı kararla erişime engellenirken, toplam 22 bin 554 haber adresi erişime engellendi. Rapora göre, en çok haber silinen ve kaldırılan yıl 4 bin 620 haberle 2020 yılı oldu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum