BİM yöneticisinden şok açıklama: Fiyatları biz değil devlet artırdı!

Son dönemde marketlerdeki gıda fiyatlarında yaşanan artışın ardından BİM yöneticisi Galip Aykaç'tan şaşırtıcı bir açıklama geldi. Aykaç, "Fiyatları biz değil devlet artırdı" dedi.

BİM yöneticisinden şok açıklama: Fiyatları biz değil devlet artırdı!
15 Eylül 2021 - 15:25

Marketlerdeki gıda fiyatlarında yaşanan büyük artışın ardından Mustafa Latif Topbaş'ın sahibi olduğu BİM market zincirlerinin üst düzey yöneticisinden Erdoğan'ı kızdıracak açıklama geldi. BİM yöneticisi Galip Aykaç, "Soruyor Ankara'dan yetkililer; 'Ne oldu da peynir, süt fiyatları arttı?' diye. Bilmiyorlar ki çiğ süt fiyatını devlet artırdı. Ne zaman sıkışılsa bir denetleme başlıyor" dedi.

"BÖYLE BİR DÜNYA YOK"
BloombergHT'de yayınlanan '60 Dakika' programına konuk olan Galip Aykaç, Fahiş fiyatlarla ilgili "Biz töhmet altında bırakmasınlar" dedi. Aykaç, "Perakende noktaları aslında enflasyonun düşmesine sebep olan bir rekabet içerisinde çalışıyorlar. Merkez Bankası verilerine göre perakende sektöründe net kâr marjı 1.6'dan 1.2'ye düşmüş durumda. Eğer burada bu işler yapılıyorsa bu paralar nerede? Böyle bir dünya yok, lütfen bizi töhmet altında bırakmasınlar... Fahiş fiyatla perakendenin bir alakası yok" açıklamasını yaptı.

"FİYATLARI BİZ DEĞİL DEVLET ARTTIRDI"
Artışların sadece sebze ve meyve ile sınırlı olmadığını belirten Aykaç, "Sadece sebze-meyveye bakmayalım. Bu artışlar sadece sebze meyve ile sınırlı değil. Soruyor Ankara'dan bazı yetkililer; 'Ya ne oldu da peynir fiyatları, süt fiyatları arttı?' diye. Ama bilmiyorlar ki çiğ süt fiyatını devlet artırdı zaten. Yani bunlarla da mücadele ediyoruz, onlara da izahatta bulunuyoruz anlatabildim mi? Bu sektörün bu kadar töhmet altında bırakılması doğru değil. Bu fiyat artışlarıyla bu sektörün uzaktan yakından alakası yok. Bu tamamen bir algı yönetimi, bu algıya biz müsaade etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

  • 1 Yorum