Güney Marmara Kent Konseylerinden müsilaj bildirisi

Güney Marmara Kent Konseyleri, “İklim Krizi ve Müsilaj Sorunu” konulu toplantı kapsamında Balıkesir'in Bandırma ilçesinde bir araya geldi. 12 Kent Konseyi, Marmara Denizi'nin genel kirliliği ve müsilaj sorunuyla ilgili bildiri yayınladı.

Güney Marmara Kent Konseylerinden müsilaj bildirisi
14 Kasım 2021 - 13:40 - Güncelleme: 14 Kasım 2021 - 13:49
Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorununa karşı Güney Marmara Kent Konseyleri ortak bir toplantı gerçekleştirerek bir bildiri yayınladı. Balıkesir'in Bandırma ilçesinde gerçekleşen toplantıya 12 Kent Konseyi'nin başkanları bir araya geldi. 

Toplantıya  Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Mustafa Sarı katıldı.

“İklim Krizi ve Müsilaj Sorunu” konulu toplantı sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından müsilajla mücadele için hazırlanan eylem planına şartsız uyulması sonucu çıktı.

Sonuç Bildirgesi şu şekilde:
"Güney Marmara Kent Konseyleri 13 Kasım 2021 tarihinde Bandırma Belediyesi Bandırma Kent Konseyi ev sahipliğinde bir araya geldi.

Bu toplantı Türkiye Kent Konseyleri Platformunun (TKKP) Edirne’de yapılan İklim Krizi ana temalı toplantıda alınan kararlar doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. TKKP İklim Krizi Çalışma grubunun ilk toplantısıdır.

Toplantıda Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı sunumuyla Musilaj Sorunu ile ilgili gelinen son duruma dair bilgiler edinildi. Katılımcı Kent Konseyleri iklim krizi, musilaj sorunu ve su kirliliği konularıyla ilgili görüş ve önerilerini tartışmış ve çözüm önerileri geliştirmiştir.

Yapılan toplantıya dair Sonuç Bildirgesi aşağıda imzacı olan Kent Konseyleri tarafından hazırlanmış ve imza altına alınmıştır.
 
Bu gün sorun olarak konuştuğumuz Musilaj sorunu, 21 Kasım 2020 tarihinde Bandırma Kapıdağ bölgesinde su yüzeyine çıkmıştır. Uzun yıllar musilaj sorunu denizin içinde bir sorun olarak zaten mevcut durumdayken, iklim krizinin aşılmaz limitlere gelmesi, evsel ve endüstriyel atıkların Marmara denizine arıtılmadan bırakılması ve sonucunda deniz suyunun 2,5 derece daha fazla ısınması MUSİLAJI bizle büyük bir sorun olarak tanıştırmış oldu.

25 milyon insanın yaşadığı ve 7 kenti barındıran Marmara Denizi yanıyor..
40 yıldır Marmara ile kurulan yanlış ilişkiler nedeniyle Marmara Denizi Yanıyor..
Gemlik,İzmit, Bandırma kıpkırmızı…

Bunun nedeni sadece evsel atıklar değil, Türk Endüstrisinin % 70 sini taşıyan Marmara bölgesinin endüstriyel atıkları, tarımsal atıklar ve evsel atıklar.

Bu yangından etkilenen deniz süngerleri, deniz çayırları, midyeler, balıklar yani bütün deniz canlıları bu bozuk ekosistemde yok olmayla karşı karşıya kalmıştır. Marmara da avlanan balık miktarı 80 bin tondan 20 bin tona düşmüştür. Hem geleceğimiz hem ekonomimiz büyük bir tehdit altındadır. Bunun için 8 Haziran 2021 tarihinde hazırlanan Çevre ve Şehircilik İklim Değişikliği Bakanlığının hazırladığı 22 Maddelik Marmara Koruma Eylem Planları uygulanmaya başlamalı ve sürdürülebilir olmalıdır. Amasız ve fakatsız bu maddelerin uygulanması ve denetlenmesi önemlidir.

Güney Marmara Kent Konseyleri olarak birebir etkilendiğimiz bu sorun karşısında Bu planın takipçisi, katılımcısı ve ısrarla koruyucusu olacağız. Hiç kimse tek başına sorumlu değildir. Canlı yaşamını ve döngüsünü saygıyla korumak ve sürdürme
 
sorumluluğumuzla hep beraber omuz omuza gelecek güzel günler için mücadele etmeye hazır olduğumuzu buradan bildiriyoruz.

Atık arıtma tesislerinin % 50 den % 100 e çıkarılması
Vatandaşların aktif olarak sürece katılması ve bilinçlendirilmesi,
Marmara Belediyeler Birliği Toplantısına TKKP nun İklim Krizi Çalışma Grubu olarak dahil olma talebimizin karşılıksız kalmamasını istiyoruz.

Eylem Planlarıyla ilgili toplumsal heyecanın yitirilmemesi gerekmektedir.

Musilajın neden değil bir sonuç olduğu unutulmamalıdır. Gelecekle ilgili kaygılarımızın devam etmesi gerekmektedir. Kamuoyu baskılarını sürdürmemiz geleceğimiz için gereklidir ve bu heyecanı, ilgiyi sıcak tutmak için biz hazırız.

Marmara denizi ve sulak alanlarımız bizim fosseptiğimiz değildir.   Denizlerin bizim yardımımıza ihtiyacı var.

Tüm canlıların yaşanabilir yarınları için birlikte omuz omuza kolektif anlayışla çalışmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla

Bandırma Kent Konseyi
Nilüfer kent Konseyi
Gemlik Kent Konseyi
Gelibolu Kent Konseyi
Çanakkale Kent Konseyi
Edremit Kent Koseyi
Gönen Kent Koseyi
Susurluk Kent Koseyi
Odunpazarı Kent Koseyi
Adalar Kent Koseyi
İzmit Kent Koseyi
Mudanya Kent Koseyi"

YORUMLAR

  • 0 Yorum