Gümüşhane'de Heyelan bölgesine yapılan hastane 6 yıl sonra açılıyor!

Gümüşhane’de 51 milyon lira bütçe ile dağın başına yapılan ve heyelan tehdidi nedeniyle açılamayan devlet hastanesine 39 milyon liraya heyelan önleme çalışması adı ile ihale açıldı. İhalenin ardından hastanenin toplam maliyeti 90 milyon lirayı buldu. 

Gümüşhane'de Heyelan bölgesine yapılan hastane 6 yıl sonra açılıyor!
30 Ağustos 2021 - 10:44
Gümüşhane’de yapımı 2015 yılında 51 milyon TL’ye tamamlanan ancak zeminindeki heyelan tehdidi nedeniyle açılamayan ve heyelan önleme çalışması adı altında da 39 milyon TL harcanan devlet hastanesinin açılacağı duyuruldu. 

6 YILDIR HİZMETE KAPALIYDI 
Birgün'de yer alan habere göre; yamaç araziden elde edilen alan üzerine inşa edilen hastane binasında ve zemininde çatlaklar oluştuğu gözlendi. Hastane, zemindeki kayma riski nedeniyle 6 yıldır hizmete açılamadı.

Gümüşhane İl Sağlık Müdürü Necip Yemenici, hastane ile ilgili hiçbir sorunun kalmadığını söyledi. Necip Yemenici, yaptığı açıklamada, “Hastanedeki bütün eksiklikler tamamlandı, şu anda hiçbir olumsuzluk yok en kısa sürede hizmete açacağız” dedi.

Zemininin sorunlu olduğu, toprak kayması yaşandığı ve yol güzergâhının heyelan bölgesinde bulunduğu tespit edilen hastane için 2018 yılında yeni bir ihale yapılmıştı. Sekiz katlı, 200 yataklı ve bünyesinde 10 ameliyathane ile 30 yoğun bakım ünitesi bulunan devlet hastanesi için “Heyelan önleme çalışması” yürütülmesi kararlaştırılmıştı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA YAPILDI
Gümüşhane Valiliği’nin internet sitesindeki açıklamada, “Yeni devlet hastanesi yolunun bulunduğu bölgedeki 19 bin 734 metre kare diyafram duvar yapılması, toprak işleri, beton kaplama ve drenaj hendeği işlerini kapsayan heyelan önleme işi 17 Eylül 2018 tarihinde 39 Milyon 668 Bin TL ye ihale edilmiştir” denilmişti.

Dönemin Gümüşhane Vali Okay Memiş ise yaptığı açıklamayla suç duyurusunda bulunacağını da vurgulayarak“Şimdi biz burada hukuki ve teknik sorumluluk neyse ceza yargılaması açısından Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız. Çünkü burada ihmal varsa tespit edilsin ve ortaya çıksın. Müteahhittin ihmali varsa ortaya çıksın, TOKİ yetkililerinin ihmali varsa ortaya çıksın, müşavir firmanın kusuru varsa o ortaya çıksın” demişti.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • solmaz
    2 hafta önce
    Dostlar alışverişte görsün. Merhum Nasreddin Hoca. Ne kadar da ileri görüşlü imiş.