Görüntülere "Algı" diyen İçişleri Bakanlığı açıkladı: 2021'de kaç Afgan kaçak yakalandı?

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, düzensiz Afgan göçü ve kaçak girişler hakkında açıklama yaptı. Çataklı, 2021'de kaç Afgan kaçağın yakalandığını açıkladı.

Görüntülere "Algı" diyen İçişleri Bakanlığı açıkladı: 2021'de kaç Afgan kaçak yakalandı?
06 Eylül 2021 - 10:56 - Güncelleme: 06 Eylül 2021 - 11:13

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, kaçak girişler ve düzensiz göçlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Çataklı, “Yılbaşından bugüne kadar 94 bin 915 düzensiz göçmen yakalanmıştır. Afganistan özelinde ise 2019 yılında 201 bin 437, 2020 yılında salgın koşullarına rağmen 50 bin 161 ve bu yıl halen, 40 bin 98 Afganistan uyruklu düzensiz göçmen yakalanmıştır” ifadelerini kullandı.

Çataklı şunları söyledi:
“Sınırlarımız kevgire döndü gibi ölçüsüz ve mesnetsiz ifadeler, sınır güvenliğinden sorumlu askere, ona destek olan polise, jandarmaya ve devletin itibarına haksızlıktır. Ağustostaki operasyonlarda terör arananlar listesindeki 7 sözde üst düzey teröristin de aralarında olduğu 98 terörist etkisiz hale getirildi. 18 terör eylemi engellendi. Yeni eğitim-öğretim yılı 19 bin 569 kolluk personeli ile 10 bin özel güvenlik görevlisi okulların güvenliğinden sorumlu olacak. “

KAÇAK GİRİŞLERE HÜKÜMET "ALGI OYUNU" DEMİŞTİ
Kaçak girişler hakkında İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, geçtiğimiz ay bir açıklama yaparak "Bir takım çevrelerce kasıtlı olarak provokasyon içerikli videolar yoluyla kamuoyunda algı oluşturulmak isteniyor" demişti.

Ayrıca Çataklı, Türkiye'ye kaçak yollarla kimsenin girmediğini iddia ederek, “Afganistan’da yaşanan gelişmeler üzerinden düzensiz göçmenlerin kalabalık gruplar halinde kontrolsüz biçimde sınırlarımızdan girdiği iddiasına yönelik görüntüler ülkemiz sınırlarından olmayıp gerçeği yansıtmamaktadır” ifadelerini kullanmıştı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum