Google'dan kripto paralar için hamle: Yasak kaldırıldı!

Google, reklam politikasında değişikliğe gitti. Google, 2018 yılında kripto paralar için getirdiği reklam yasağını yeni güncellemeyle birlikte kaldırdı.

Google'dan kripto paralar için hamle: Yasak kaldırıldı!
04 Ağustos 2021 - 12:05
Google, 3 Ağustos itibariyle reklam politikasını değiştirdi. 2018 yılında kripto para hizmetlerine getirdiği reklam yasağını da kaldıran Google, kripto para hizmeti veren kuruluşların reklamlarının yayınlanmasına izin verileceği açıklandı.

GOOGLE'DAN GERİ ADIM
En büyük gelir kalemi dijital dünyadaki reklam pastasından aldığı pay olan dev şirket, Haziran 2018’de kripto ve ICO ile ilgili reklamları yasaklamıştı. Ancak dev şirket bu kararından geri adım attı. Google, geçtiğimiz haziranda belirli gereksinimleri karşılayabilen kripto reklamlarının yapılmasına izin verileceğini açıkladı.

"YATIRIM TAVSİYESİ" ŞARTI
Kripto reklamlarına tekrar izin veren şirket, bazı kısıtlamaların ise sürdüğünü açıkladı. Google, reklam verenlerin ABD’nin mali suçlarla ilgilenen federal birimi FinCEN’e kayıt yaptırmak zorunda olduğu belirtti. Ayrıca ‘yatırım tavsiyesi’ gibi konularda da reklam kısıtlaması devam edecek.

Google’ın kripto reklamlarını nedeni ise olası dolandırıcılıkların önüne geçmek.

TİKTOK DA YASAKLAMIŞTI
Kripto reklamlarının şirketin 147 milyar dolarlık reklam geliri içerisinde büyük bir payı olacağı tahmin edilmiyor.

Kripto reklamlarına dönük kısıtlamalar ise sadece Google ile sınırlı değil. Geçtiğimiz ay video içerik platformu TikTok da olarak kripto tabanlı tanıtım içeriğinin yasaklandığını duyurmuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum