Goldman Sachs, Türkiye'nin büyüme ve enflasyon tahminlerini değiştirdi

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye ekonomisi hakkındaki tahminlerini revize etti. Enflasyonun nisan ayında yüzde 18 seviyesine yükseleceğini ve bu yılı yüzde 15 seviyesinde kapatacağını öngördü. Ayrıca Türkiye'nin 2021 yılı büyüme tahmini de yüzde 5.5'ten yüzde 3.5'e indirildi.

Goldman Sachs, Türkiye'nin büyüme ve enflasyon tahminlerini değiştirdi
31 Mart 2021 - 09:10

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye ekonomisi hakkındaki tahminlerini revize etti. Merkez Bankası'nın yılın son çeyreğine kadar faiz indirimine gidemeyeceği belirtilen açıklamada, Türkiye'nin 2021 yılı büyüme tahmini de yüzde 5.5'ten yüzde 3.5'e indirildi.

Goldman Sachs, Türkiye’de enflasyonun nisan ayında yüzde 18 seviyesine yükseleceğini ve bu yılı yüzde 15 seviyesinde kapatacağını öngördü.

Daha önceki yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 12.5 olan banka göreve gelmesinden bu yana TL’nin yüzde 13 değer kaybettiği düşünüldüğünde Merkez Bankası’nın yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun yılın son çeyreğine kadar faizlerde indirime gidemeyeceğini söyledi.

BÜYÜME ORANI DÜŞTÜ
Goldman Sachs Türkiye’nin 2021 yılı büyüme tahminini de yüzde 5.5’ten yüzde 3.5’e, cari açığın gayrı safi yurt içi hasılaya (GSYH) oranı için yüzde 3.5 olan tahminini ise yüzde 1.5’e düşürdü. Banka mart ayının başında büyüme tahminini yüzde 6’dan yüzde 5.5’e çekmişti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum