Goldman Sachs: Türkiye'de 2022'nin ilk çeyreğinde enflasyon yüzde 40'ı aşacak

ABD merkezli çokuluslu yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye için enflasyon ve faiz tahminini açıkladı. Goldman Sachs, enflasyonun yılın ilk çeyreğinde yüzde 40 seviyesini aşacağını belirtti.

Goldman Sachs: Türkiye'de 2022'nin ilk çeyreğinde enflasyon yüzde 40'ı aşacak
03 Ocak 2022 - 17:12

Goldman Sachs, Türkiye'de enflasyonun yılın ilk çeyreğinde yüzde 40 seviyesini aşacağı ve yılın büyük bir bölümünde bu seviyede kalacağı tahmininde bulundu. Goldman Sachs ayrıca faiz oranlarının sert biçimde yükseleceğini ifade etti.

Bloomberg'de yer alan habere göre; Goldman Sachs'ın müşterilerine gönderdiği notunda "Mevsim etkisinden arındırılmamış aylık enflasyonun sürpriz biçimde yüzde 13,6 seviyesine yükselmesiyle Türkiye'de enflasyonun birinci çeyrekte yüzde 40 seviyesini aşacağını ve yılın büyük bölümünde o seviyede kalacağını tahmin ediyoruz" ifadesi yer aldı.

Goldman Sachs notunda "TL'deki volatilite dikkate alındığında enflasyon tahminlerindeki belirsizlik olağandışı şekilde yüksek ve yukarı yönlü. İdari ve kısmi mali önlemlerle desteklenen %14 seviyesindeki politika faizinin TL'yi sürdürülebilir biçimde dengeleyebilme konusunda başarılı olamayacağına yönelik görüşümüzü sürdürüyoruz" denildi.

"FAİZLER SERT BİÇİMDE YÜKSELECEK"
Notta ayrıca, "Yetkililerin TL'ye istikrar kazandırmak için seçtiği olağandışı politika tercihlerini sürdürdükleri göz önüne alındığında bunun gerçekleşeceğine yönelik inancımız güçlü olmasa da, tahminlerimiz ikinci çeyrekte faiz oranlarının sert biçimde yükseleceği yönünde" denildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum