Göçmen vurguncuları ortaya çıktı! Çetede akademisyen, belediye başkanı, avukat ve bakanlık danışmanı var!

Avukat, akademisyen, bakanlık danışmanı ve eski belediye başkanının da aralarında bulunduğu dolandırıcılık çetesi ortaya çıktı. Çetenin Suriye, Afganistan, Irak ve Çin gibi ülkelerden kaçarak Türkiye’ye gelen göçmenlerin Türk vatandaşlığına geçme, oturma ve çalışma izni ile ikamet süresini uzatma gibi işlemler için milyonlarca para aldığı tespit edildi.

Göçmen vurguncuları ortaya çıktı! Çetede akademisyen, belediye başkanı, avukat ve bakanlık danışmanı var!
29 Temmuz 2021 - 09:06
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında skandal bir dolandırcılık ortaya çıkarıldı. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün 1 yıllık teknik ve fiziki takibinin ardından aralarında avukat, eski belediye başkanı, bakanlık danışmanı ve akademisyenlerin bulunduğu bir çetenin İstanbul, İzmir, Ankara, Yozgat, Kırıkkale ve Kırşehir gibi illerde yüzlerce göçmen-sığınmacıyı dolandırdığı ortaya çıktı. 

Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nde görevli özel güvenlikçi şefi Cenk Akpunar’ın yönlendirdiği çetenin içinde avukatlar E.B ve M.P., Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın eski danışmanlarından Doç. Dr. D.E., yatırım ofisi sahibi M.S.T., eski belediye başkanı H.Ö., Ankara İl Göç İdaresi’nde mühendis olarak çalışan A.S.S., İstanbul İl Göç İdaresi’nde göç uzmanı olarak çalışan E.Ş. ile Göç İdaresi’nde görevli teknisyen, göç uzmanı ve güvenlikçiler bulunuyor.

GÖÇMENLERİ, 1500 DOLAR KARŞILIĞINDA TÜRK VATANDAŞI YAPTILAR
Çetenin, Türk vatandaşlığına geçmek isteyenlerden 1.500 dolar alarak işlemleri başlattıkları, sahte belgeler ve işlemlerle bu kişilerin Türk vatandaşlığına geçmesinin önünü açtıkları ortaya çıktı. 

Türk vatandaşlığı için şartları uymayanlardan da 1.500 dolar para aldıkları, sonradan vatandaşlığa geçemeyen bu kişilerden aldıkları paraları geri ödemedikleri belirlendi. Çetenin, Türk vatandaşlığı almak isteyen yabancılara 100 bin dolarlık gayrimenkulün değerini ekspertiz aracılığıyla 250 bin dolara çıkarttıkları da öğrenildi.

OTURMA İZNİ, MEZARLIK VE METRUK BİNALARDA GÖSTERİLDİ
Türkiye’de oturum ve çalışma izni almak isteyen yabancı uyruklu kişilerle bağlantı kuran çetenin, çocuk ve yaşlı bakıcılık işlerinde çalışıyor gibi gösterdikleri bu kişilere oturma ve çalışma izni aldıkları belirlendi.

Çetenin, bu işlemler için göçmen ve sığınmacılardan 150 ile 200 dolar arasında ücret aldıkları ortaya çıktı. Çetenin, mezarlık ve metruk binaları adres olarak göstererek, yüzlerce göçmen ve sığınmacıya kısa ve uzun süreli oturma ikamet izni aldıkları kaydedildi.

Öte yandan soruşturma kapsamında çetenin 11 üyesi tutuklanırken bazı çete üyeleri adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı, bazılarına ise ev hapsi verildi.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • dayı
  2 ay önce
  Bu kadar fütürsuzca insan kaçakçılığı yapılıyorsa başka türlü olması mümkün değil. Şaşırmadım.
 • dayı
  2 ay önce
  Vahdettin Engin hoca bunların atalarının sahte belgeler ve rüşvetle kaçak gelen yahudileri Osmanlı vatandaşı ve Filistinde toprak sahibi yaptılar. Kaynak. Pazarlık