George Bush'tan Irak gafı: "Gayrimeşru ve acımasız işgali..."

Irak'ın 2003'teki işgali sırasında ABD Başkanı olan George W. Bush'un canlı yayındaki gafı dünyada gündem oldu. Bush, konuşması sırasında Ukrayna yerine "Irak'ın tamamen gayrimeşru ve acımasız işgali..." dedi.

George Bush'tan Irak gafı: "Gayrimeşru ve acımasız işgali..."
19 Mayıs 2022 - 10:41 - Güncelleme: 19 Mayıs 2022 - 10:48


Eski ABD Başkanı George W. Bush'un, Dallas'ta katıldığı bir etkinlikte konuşması sırasında yaşadığı dil sürçmesi dünyada gündem oldu.

2003 yılında Irak'ın işgalini başlatan Bush, konuşmasında Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarına tepki gösterirken, bir cümlesinde Ukrayna yerine Irak deyince salonda ilginç anlar yaşandı.

Bush, konuşmasında, "Bunların sonucu, Rusya'da denge ve kontrolün kalmaması ve bir adamın Irak'ı tamamen gayrı meşru ve acımasız şekilde işgal kararı alması oldu" ifadelerini kullandı.

Yaptığı yanlışı fark edince gülümseyerek sözlerini "Yani Ukrayna'yı" diye düzelten Bush'un Irak gafı karşısında salonda önce kısa bir sessizlik olurken, devamında Bush'un "Irak'ı da... Her neyse" demesi salonda gülüşmelere neden oldu.

Bush'un Irak'ın işgaliyle ilgili videosu sosyal medyada kısa sürede viral olurken, pek çok kişi "Irak'ı işgal eden Bush'un bilinçaltının sözlerine yansıdığına" vurgu yaptı.

 


loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum