Genco Erkal, Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla ifade verdi: "Başkanlık sistemine, ifade özgürlüğünün kısıtlanmasın karşıyım"

83 yaşındaki tiyatrocu Genco Erkal, Cumhurbaşkanlığı'na hakaret suçlamasıyla Savcılık'ta ifade verdi. Usta sanatçı i

Genco Erkal, Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla ifade verdi: "Başkanlık sistemine, ifade özgürlüğünün kısıtlanmasın karşıyım"
19 Nisan 2021 - 15:33
Usta tiyatro sanatçısı Genco Erkal, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Basın Bürosu'na giderek Cumhurbaşkanı'na hakaret suçu iddiasıyla soruşturma konusu yapılan yedi Twitter paylaşımı ile ilgili olarak İfade verdi.

t24'ün haberine göre tiyatro sanatçısı Genco Erkal'a destek olmak için CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Turan Aydoğan, Gülizar Emecan, Ali Şeker, Mahmut Tanal da adliyeye geldi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ‘hakaret' ettiği iddiasıyla hakkında başlatılan soruşturma kapsamında ifade verdikten sonra açıklama yapan usta sanatçı, şunları söyledi:

60 YILDIR POLİTİK TİYATRO YAPIYORUM
“Twitter’daki paylaşımlarım yüzünden ifadeye çağrıldım. Hiçbirinde Cumhurbaşkanına hakaret diye bir şey zaten söz konusu değil. İşimin politik tiyatro yapmak olduğunu, 60 yıldır bu işi yaptığımı ve hem sahneden hem de sosyal medyadan, dünyanın her yerinde haksızlıklara, baskılara, adaletsizliğe, bağnazlığa karşı olduğumu ve bu düşüncelerimi açıkladığımı anlattım.

60 yıldır politik tiyatro yapıyorum. Dünyada ve ülkemizde gördüğüm haksızlıkları, baskıları, adaletsizliği, bağnazlığı eleştiriyorum. Doğal olarak bu duruşumla askeri ve sivil tutucu iktidarları rahatsız ediyorum. Bu benim görevim. Bir yararı olacağını düşünmediğimden hiçbir zaman hakaret yoluna başvurmadım.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞIYIM
Başkanlık sistemine karşıyım dedim. İfade özgürlüğünün kısıtlanmasına karşıyım. İnsanların, düşünceleri yüzünden hapis yatmalarına karşıyım dedim. Doğanın katledilmesine, betonlaştırılmasına karşıyım dedim. Yoksulları daha yoksul kılan bu acımasız bozuk ekonomik düzene karşıyım dedim.

LAİK BİR ÜLKEDE DİN OLGUSUNUN SÜREKLİ OLARAK ÖN PLANA ÇIKARILMASINA KARŞIYIM
Laik bir ülkede din olgusunun bu kadar ön plana çıkarılmasını ve sürekli dinin bir siyasi malzeme olarak kullanılmasına karşıyım dedim.

Bunları hem sahnede hem de sosyal medyada sürekli anlatıyorum ama asla hakaret yok. Paylaşımlarımın neresinde Cumhurbaşkanına hakaret görülmüş anlayabilmiş değilim."


YORUMLAR

  • 0 Yorum