Gaziantep Üniversitesi, kimlik kartlarından "T.C" ifadesini kaldırdı, tepki yağdı!

Gaziantep Üniversitesi, tepki çeken bir karara imza attı. Üniversite, öğrenci ve çalışanlara verilen kimlik kartlarından "T.C" ifadesini kaldırdı. Karara öğrencilerden ve siyasilerden tepki geldi.

Gaziantep Üniversitesi, kimlik kartlarından "T.C" ifadesini kaldırdı, tepki yağdı!
16 Mart 2022 - 13:18


Gaziantep Üniversitei, kimlik kartlarını yeniledi. Ancak öğrenci ve personellerin yeni kartlarında "T.C" ifadesinin kaldırıldığı görüldü.

Bilinmeyen bir nedenle yapılan değişikliğe, başta üniversitedeki ülkücüler olmak üzere çok sayıda öğrenci sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi.

Sözcü'nün haberine göre bir öğrenci sosyal medya hesabından “Gaziantep Üniversitesi yeni öğrenci kimlik kartlarından neden TC (Türkiye Cumhuriyeti) koymadığını söyleyebilir mi? diye tepkisini dile getirdi. Bir başka öğrenci ise, “GAÜN Rektörü öğrenci kimlik kartlarımızdan neden T.C'yi kaldırdınız” şeklindeki paylaşımıyla tepkisini gösterdi.

Bir öğrenci de, “Türkiye Cumhuriyeti ibaresinden neden rahatsız olup kaldırıldı? Yoksa, sınavsız boş beleş olarak alınan Suriyeli öğrenciler mi o kimlikleri taşımaktan rahatsız oldu” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

CHP VE İYİ PARTİ'DEN TEPKİ
CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, Gaziantep Üniversitesi'nin öğrenci ve personel kimlik kartlarından Türkiye Cumhuriyeti ibaresini kaldırmasını, “Klasik iktidar anlayışı” olarak değerlendirerek şunları söyledi:

“TC, tüm olumsuzluklara karşın bu ülkeyi aynı çatı altında tutan bir ibaredir. Bir zamanlar andımızı ve kamu kurumlarından TC ibarelerinin kaldırılması girişiminin bir devamı olan bu uygulama, birlik ve beraberliğimizi bozmaya yönelik bir girişimdir.

Hele çeşitli ülkelere mensup öğrencileri tek bir çatı altında toplayan bir eğitim kurumundaki bu keyfi uygulamanın sebebini çok merak ediyorum. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan halk Atatürk'ün kurduğu cumhuriyetin simgesi olan TC'nin birleştirici çatısı altında birlik ve beraberlik halinde ayakta kalabilmektedir.”

Bir dönem Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü de yapan İYİ Parti Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Hüseyin Filiz ise, Gaziantep Üniversitesi yönetiminin öğrenci ve personel kimlik kartlarından TC ibaresinin kaldırılmasına ilişkin olarak, “Yanlış yapmışlar. TC ibaresinden niye rahatsız oluyorlar bende merak ediyorum” şeklide tepkisini dile getirdi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum