Gazeteci Sami Kohen hayatını kaybetti! Sami Kohen kimdir?

Böbrek yetmezliği nedeniyle bir süre önce hastaneye kaldırılan ve yoğun bakımda tedavi gören gazeteci Sami Kohen hayatını kaybetti. Kohen, 93 yaşındaydı.

Gazeteci Sami Kohen hayatını kaybetti! Sami Kohen kimdir?
19 Ekim 2021 - 09:18

Gazeteci Sami Kohen, böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 93 yaşında hayatını kaybetti. Kohen 67 yıldır Milliyet'te yazıyarlık yapıyordu.

Abdi İpekçi'nin davetiyle Milliyet'te 1954'ten beri diplomasi ve dış politika konularında haber ve yazılara imza atan Kohen, Türk basınını ilk kez dış haberler sayfasıyla tanıştırmıştı. Kohen, geçtiğimiz günlerde böbrek yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma kaldırılmıştı.

SAMİ KOHEN KİMDİR?
Sami Kohen 1928 yılında İstanbul'da doğdu. Yahudi bir aileden gelir. Gazeteci Albert Kohen'in oğludur. Sami Kohen babasının 1939-1949 yılları arasında Ladino ve Fransızca dillerinde çıkarttığı "La Boz de Türkiye" (Türkiye'nin Sesi) gazetesini babasının vefatından sonra Türkçe olarak önce "Türkiye'nin Sesi" ve sonra "Haftanın Sesi" adları altında yayınladı. Tan, Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspres gazetelerinde çalıştı. 1954 yılında Milliyet gazetesine katıldı. 1960 yılında eşi Mirka ile evlendi. Jale ve Alp ismi olmak üzere iki çocuk oldu.

Milliyet gazetesindeki köşe yazarlığının yanı sıra ABD'de yayınlanan "Christian Science Monitor" ve New York Times gazetelerinde de makaleler yazmaktadır.1954 yılından bu yana aralıksız olarak Milliyet gazetesinde yazarlık yapmaktadır. Gazetecilik anıları 2007 yılında Özer Yelçe tarafından Sami Kohen Dünyanın Yazısı adı altında bir kitap olarak yayınlanan Sami Kohen Türkiye'de aynı gazete kurumunda en uzun süre hizmet etmiş yazarlardan biridir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum