Fuat Oktay'a soruldu: Marmaris'teki Yazlık Saray'a yat alındı mı?

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Cumhurbaşkanlığının 2022 yılı bütçesi görüşmelerinde Fuat Oktay'a “Yazlık Saray’a bir yat alındı mı? Kiralandı mı?” diye sordu.

Fuat Oktay'a soruldu: Marmaris'teki Yazlık Saray'a yat alındı mı?
28 Kasım 2021 - 09:14


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kuruluşların 2022 yılı bütçeleri üzerindeki görüşmeler sırasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Oktay, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın, “Yazlık Saray’a bir yat alındı mı? Kiralandı mı?” sorularını cevapsız bıraktı.

Oktay, Katar emirinin verdiği uçağın devletin envanterinde kayıtlı olup olmadığı konusunda sorulan soruya ise şöyle yanıt verdi: “Tabii ki Cumhurbaşkanlığı’nın envanterinde kayıtlı olacak, nerede kayıtlı olacak? 2012 model Boeing 747-8 tipi VIP hava aracı, Türk sivil hava aracı siciline ‘TC-TRK’ tescil işaretiyle kayıt edilmiş olup Cumhurbaşkanlığı kayıtlarına alınmıştır, tescil sertifikası da buradadır."

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre Oktay, yargının bağımsız olmadığına yönelik eleştiriler karşısında anayasanın yargı bağımsızlığına ilişkin maddelerini okudu. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Yargıya müdahale edenin Allah belasını versin mi?” diye sordu. Oktay karşılık vermedi. Özel, “Dalga geçiyor” dedi. Oktay ise “dalga geçmediğini” dile getirdi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, bir aylık görüşme sürecinde 10 ayrı bakanlık bütçesinde 19 önerge verdiklerini ancak Cumhur İttifakı tarafından reddedildiğini söyledi.

Bu arada Oktay, eylül sonu itibarıyla emekli olan öğretmen sayısının 16 bin 195 olduğunu söyledi. Görüşmeler sonunda bütçe, komisyonda kabul edilirken AKP’li Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, “Burada bazı arkadaşlarımız, belki, hani ‘virgülü değişmedi’ filan gibi şeyler söylüyorlar ama ben bu tartışmaların yürütmeye de yol gösterici nitelikte olduğunu düşünüyorum” dedi. 

REDDEDİLEN ÖNERİLER
Muhalefetin reddedilen önergelerinden bazıları şöyle: “Engellilere elektrik ve doğalgazın indirimli tarifeden verilmesi, cemevlerinin ve diğer ibadethanelerin giderlerinin Hazine’den karşılanması, emeklilere verilen bayram ikramiyesinin en az 2 bin TL’ye çıkarılması, öğretmenlere 24 Kasım’da bir maaş ikramiye verilmesi, sağlık personeli, din personeli, öğretmenler ile emniyet mensuplarının ek göstergelerinin artırılması, çiftçiye destek için mazottaki ÖTV’nin kaldırılması, 50 bin ilave öğretmen atanması, KOBİ’lere teşvik sağlanması, KOSGEB bütçesine 10 milyar TL ‘doğalgaz ve enerji desteği’ için ödenek konulması, 3600 ek gösterge, EYT’lilerin sorunlarının çözülmesi.”


loading...

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Dayı
    6 ay önce
    Nalına dayandık mıhına mı dayanamayız. Alsın yakışır. İtibarımız artar.