Fon tartışmalarına AKP'li İletişim Bakanlığı da dahil oldu: Düzenleme sinyali!

Türkiye'de faaliyet gösteren bazı medya kuruluşlarının yurt dışındaki bazı ülkeler tarafından fonlandığının ortaya çıkması üzerine başlayan tartışmalara AKP'li İletişim Başkanlığı'da dahil oldu. Fahrettin Altun, "Yeni kisveler altında beşinci kol faaliyetlerine müsaade etmeyiz" dedi.

Fon tartışmalarına AKP'li İletişim Bakanlığı da dahil oldu: Düzenleme sinyali!
22 Temmuz 2021 - 09:40 - Güncelleme: 22 Temmuz 2021 - 10:19
Türkiye'de bazı medya kuruluşlarının, başta Amerikan vakıfları olmak üzere İsveç ve çeşitli ülkeler tarafından fonlandığı ortaya çıkmıştı. Söz konusu olayın ardından başlayan tartışmalara AKP'li İletişim Başkanı Fahrettin Altun'da dahil oldu. Altun, medya kuruluşlarının yabancı ülkeler tarafından fonlanması üzerine açıklama yaptı.

Altun, fonlanma olaylarını yakından takip ettiklerini belirterek, "Yeni kisveler altında beşinci kol faaliyetlerine müsaade etmeyiz" dedi. Altun, medya alanında yeni bir düzenleme yapılacağının sinyalini verdi.

Medyanın, iç ve dış vesayet odakları tarafından ilgi duyulan bir alan olduğunu da bildiklerini aktaran Altun, şunları kaydetti:

"Bazı yabancı liderlerin Türk siyasetini dizayn etme niyet ve gayretlerini açıkça ifade ettiği bir ortamda, hiçbir yabancı devlet ve kuruluşun medya sektörüne çeşitli fonlar sağlamasını söz konusu çıkar ve hedeflerden bağımsız yorumlayamayız. Kimsenin şüphesi olmasın ki, ne basın özgürlüğü ne de bir başka bahaneyle demokrasimizi kimsenin masasına meze yaptırmayız. Yeni kisveler altında beşinci kol faaliyetlerine müsaade etmeyiz.

"BİR DÜZENLEME İHTİYACI OLDUĞU AÇIKTIR"
Yabancı devletlerin veya kuruluşların fonlarıyla ülkemizde faaliyet gösteren medya kuruluşlarına yönelik bir düzenleme ihtiyacı olduğu açıktır. Bunun örneğini Amerika Birleşik Devletleri’nde görmemiz mümkündür. Örneğin ABD'de yabancı devletler tarafından fonlanan medya kuruluşları, altı ayda bir ABD makamlarına çalışmaları hakkında detaylı bilgi vermek durumundadır. Türkiye'de de benzer statüde faaliyet gösteren, doğrudan yabancı devletler tarafından fonlanan çeşitli medya kuruluşları bulunmaktadır. Bunlarla ilgili kamu düzeninin korunması ve halkımızın doğru haber hakkının teminat altına alınması amacıyla, ihtiyacımız olan düzenlemeleri en kısa sürede tamamlayacağız."

YORUMLAR

  • 0 Yorum