Fırıncılardan zam açıklaması: "Ekmeği 3 TL'ye satsak kurtarmaz"

Un fiyatlarındaki fahiş artışın ardından ekmek fiyatlarına büyük zam bekleniyor. Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar, "Ekmeği 3 TL'ye de satsak yine kurtarmaz." dedi.

Fırıncılardan zam açıklaması: "Ekmeği 3 TL'ye satsak kurtarmaz"
25 Kasım 2021 - 09:16

Türk Lirası'ndaki değer kaybının ardından un fiyatlarında büyük artış yaşandı. Maliyetler karşısında ezilen fırıncılar ise zarar etmeye başladı. Kepenk kapatma noktasına geldiklerini ifade eden sektör temsilcileri, acil destek verilmesini bekliyor.

Sözcü'nün haberine göre, ortalama 8 işçinin çalıştığı ve günlük 10 çuval un ile 2 bin 800 ekmek üreten bir fırının üretim maliyeti 6.700 TL'yi aşıyor. Ancak üretilen ekmeğin satışından fırının elde ettiği para ise sadece 5 bin 430 TL. Bu zararı kaldırabilmelerinin mümkün olmadığını söyleyen Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar, durumun çok vahim bir hâl aldığını, fırınların destek verilmezse kapanacağını belirtti.

"3 TL'YE SATSAK YİNE KURTARMAZ"
Tabela vergileri, Bağ-Kur, günlük bayat ekmek iadesi, işçi giysisi, temizlik, ofis giderleri, bayram yevmiyeleri, çöp vergisi gibi daha pek çok giderin de eklenmesiyle bu maliyetin 7 bin 500 TL'yi bulduğunu anlatan Kolivar, “Ekmeği 3 TL'ye de satsak yine kurtarmaz. Fırıncılar borçları yüzünden kaçacak yer arıyorlar” dedi.

"EKMEK ÜRETEMEYİZ"
Kayıt dışı çalışan ruhsatsız fırınlarla da rekabet etmek zorunda kaldıklarını ifade eden Kolivar, "Bir an önce tedbir alınmazsa fırıncıların ekmek üretemeyecek duruma geleceklerini" kaydetti. Bankaların da fırıncılara kredi vermediklerinden bahseden Kolivar, mevcut durumun sektörü zorla kayıt dışılığa ittiğini vurguladı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum