Financial Times: Türkiye'de hiperenflasyon görülebilir

İngiltere merkezli ekonomi gazetesi Financial Times, Türkiye'deki ekonomik gidişat hakkında bir analiz yayınlandı. Financial Times'ın yazısında Türkiye'de hiperenflasyon tehlikesi olduğunu yazdı.

Financial Times: Türkiye'de hiperenflasyon görülebilir
29 Kasım 2021 - 11:21
Türk Lirası'ndaki erime, faiz indirimi, artan enflasyon ve asgari ücret gibi birçok konunun tartışıldığı günlerde Dünyaca ünlü İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times’tan dikkat çeken bir analiz geldi.

Sözcü'de yer alan habere göre Financial Times’ta dün yayımlanan “Türkiye hiperenflasyonun eşiğinde mi?” başlıklı haberde “Dünya artan enflasyonu dert edinirken, Türkiye ihtiyatı elden bıraktı” ifadelerine yer verildi.

"ENFLASYON YÜZDE 30'A YAKLAŞABİLİR"
Fransız banka Société Générale analisti Phoenix Kalen, gelecek aylarda Türkiye’de enflasyonun yüzde 30’a yaklaşmasının muhtemel olduğunu, iyimser senaryoda bile enflasyonun yakında yüzde 27’ye yükselebileceğini belirtti.

"EĞER ERDOĞAN VAZGEÇMEZSE…"
FT haberinde ayrıca, “Eğer Erdoğan düşük faiz takıntısından vazgeçmezse, Türkiye’nin hiperenflasyona doğru gidebileceği konusunda analistler uyarılarda bulunuyor. Ülke, TL eridikçe giderek daha pahalı hale gelen ithalata yüksek oranda bağımlı” denildi.

Yurt içinde de birçok ekonomist, resmi enflasyonun bile kasımda yüzde 20’yi, gelecek aylarda yüzde 30’u aşmasını bekliyor. Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) araştırmasına göre ekimde yüzde 50 olan enflasyonun, gelecek aylarda bu oranı aşması bekleniyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 1 Ocak 2022’den itibaren geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere çarşamba günü ilk toplantısını gerçekleştirecek. Milyonlarca çalışanın ve işverenin gözü bu toplantıda olacak.

“Yüksek kur-düşük faiz” politikasıyla işçinin alım gücünde tarihi düşüşe imza atan hükümet, “asgari ücrette enflasyon üzerinde artış” vaadiyle, alım gücündeki kaybın bir kısmını telafi edeceğini söylüyor.

Öte yandan, “enflasyon üzerinde artış” ifadesi, TÜİK’in ekim ayı için açıkladığı yüzde 19,9’luk enflasyon üzerinden konuşuluyor ancak döviz kurlarındaki artış nedeniyle önümüzdeki aylarda çok daha fazla yükselmesi muhtemel görünüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum