Fethi Sekin'in şehit edildiği saldırıda bomba ve silahları İzmir'e getiren terörist Delil Hıso, sığınmacı olarak Suriye'den gelmiş!

İzmir Adliyesi'nde 5 Ocak 2017'de polis memuru Fethi Sekin ve mübaşir Musa Can’ın şehit olduğu saldırıda kullanılan silah ve bombaları İzmir'e getiren PKK'lı terörist Delil Hıso'nun Suriye'den sığınmacı olarak geldiği ortaya çıktı. Delil Hıso'nun Hendek operasyonları sırasında da PKK'nın birçok saldırısına katıldığı öğrenildi.

Fethi Sekin'in şehit edildiği saldırıda bomba ve silahları İzmir'e getiren terörist Delil Hıso, sığınmacı olarak Suriye'den gelmiş!
16 Ekim 2021 - 15:19 - Güncelleme: 16 Ekim 2021 - 15:57
İzmir Adliyesi'ne 5 Ocak 2017'de düzenlenen ve polis memuru Fethi Sekin ile mübaşir Musa Can’ın şehit düşmesine neden olan terör saldırıyla ilgili şok detaylar ortaya çıktı. Saldırıda kullanılan bomba ve silahları temin ettiği belirlenen PKK'lı terörist Delil Hıso'nun Türkiye'ye Suriye'den sığınmacı olarak geldiği ortaya çıktı.

Terörist Delil Hıso, ifadesinde 2015 yılında Mardin’in Nusaybin ilçesinde güvenlik güçlerine yönelik gerçekleştirilen 3 bombalı eylem ve zırhlı polis aracına yapılan silahlı saldırı eylemlerine katıldığını da itiraf etti.

Ayrıca Hıso, kendisi gibi başka sığınmacıların da örgüt faaliyetleri içinde olduğunu söyledi. Hıso, ifadesinde İzmir'e getirdikleri bomba ve mermileri 2 Suriyeli'den temin ettiğini belirtti.

Hıso'nun ifadesinde şu ifadeler yer aldı:
"Okul arkadaşım Fadi'yi arayıp İzmir'e geleceğimizi söyledim. İzmir'e bilet aldığımızda Fadi bana, terminalin neresinde ve üzerimde nasıl bir kıyafet olduğunu sordu. Bir müddet sonra Suriyeli 2 şahıs motosikletle terminale geldi. İ.H. adındaki kişi elindeki beyaz renkli 5 tatlı kutusunu gösterdi. Koltuklarımızı sordu ve bin lira para verdi. Bu para ile tatlı kutularını İzmir'de Fadi'ye teslim etmemizi istedi. Kutuların içerisinde ne olduğunu sordum, kutuları açmamamı ve içine bakmamam konusunda ısrar etti. Otobüse bindiğimizde koltukların üzerinde 3 kutunun, koltuğun önünde de 2 kutunun olduğunu gördüm."

İzmir'de kendisini okul arkadaşı Fadi ile 2 kişinin karşıladığını aktaran terörist Hıso, daha
sonra Buca'da bir eve gittiklerini anlattı. Getirdikleri tatlı kutularını Fadi'nin açtığını ifade eden Hıso, şunları kaydetti:
"Kutuların içerisinde üstte tatlı, altlarında ise ayrı ayrı vaziyette sarılı olarak tahmini 150 kalaşnikof mermisi, TNT patlayıcı ve el bombası vardı. Şaşırdım, ne yapacaklarını sordum. Bana, 'İzmir'i patlatacağız' dediler. Sonra başka bir eve gittik. Azad, Mesut ve Nizar isimli kişilerin evleriydi. Fadi, yanımızda getirdiğimiz içerisinde TNT patlayıcı, kalaşnikof mermileri ve el bombaları olan 5 tatlı kutusunu Azad'a teslim etti. İzmir'de yaklaşık 1 hafta kaldım. Kızıltepe'ye döndüm. 2017 yılına kadar Fadi ile hiçbir irtibatım olmadı ama 2017 yılının ortalarında Fadi beni arayarak, 'İzmir'de adliyede eylem yaptık, bir polis öldü, bu olaydan dolayı Azad'ı alırlarsa ben de açığa çıkarım, onun için Kamışlı'ya gidiyorum' dedi."

Hıso'nun itirafları sonrasında kimlikleri belirlenen 3 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Ancak söz konusu kişilerin Türkiye'mi yoksa Suriye'ye geri mi döndükleri bilinmiyor.

Terörist Delil Hıso ise İzmir Adliyesi'ne 5 Ocak 2017'de düzenlenen saldırıdan 4.5 yıl sonra 12 Ekim 2021'de tutuklandı.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Solmaztürk
    1 ay önce
    Kaçak şekilde Türkiye'ye gelen alçakların bu cinayetteki payı belli. Bunların gelmemesi için gerekli önlemleri almayan ihmali bulunanlar da suçlu değil mi?