Faizler düşmeye devam eder mi! Erdoğan'dan Nas'lı yeni açıklama

TL, döviz kurları karşısında zor günler geçirirken, Erdoğan'dan yine Nas Sureli bir faiz mesajı geldi. Faizlerin daha da inebileceği mesajı içeren sözlerinde Erdoğan: "Bir Müslüman olarak Nas ne gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim" ifadelerini kullandı.

Faizler düşmeye devam eder mi! Erdoğan'dan Nas'lı yeni açıklama
19 Aralık 2021 - 22:09 - Güncelleme: 20 Aralık 2021 - 10:33
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faizlerin yeniden düşürülebileceği mesajını verdi. İlim Yayma Vakfı'nın  ödül töreninde konuşan Erdoğan faizlere ilişkin "Benden başka bir şey beklemeyin. Bir Müslüman olarak Nas'lar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim. Hüküm bu" dedi.

Bir süre İlim Yayma Cemiyeti adlı derneği öven Erdoğan, faiz indirimleri konusunda şunları söyledi:

"Son 8 yıldır yaşadığımız hadisenin hep bir tarafından ekonomi vardı. Ekonomiyi çökertin kampanyalarını hatırlayın. FETÖ ihanet çetesinin 17-25 Aralık'tan 15 Temmuz'a kadar başlattığı tüm darbe girişimlerinde ekonomiyi kıskaca alma çabalarını hatırlayın. Terör örgütlerine başlattığımız operasyonları engellemek için başlatılan ekonomik kumpasları hatırlayın. Ekonomimize kur ve faiz üzerinden yapılan kumpasları hatırlayın.
Neymiş efendim faizleri düşürüyormuşuz. Benden başka bir şey beklemeyin. Bir Müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim. Hüküm bu.
Altı sıfırı çıkardığımız zaman bana karşı çıkanlar, Taksim Meydanınında anırırım diyen köşe yazarları hala aynı şeyleri yazıyorlar. Faiz zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan hükmü bizim için sıradan bir şey değildir.

Fiyat artışlarının insanlarımızın günlük hayatında çıkardığı sıkıntıları elbette biliyoruz. Ama vesayete terör örgütlerine, darbecilere nasıl direniyorsak bunlara da direceğiz.

TÜSİAD'A TEPKİ
Erdoğan, ekonomi biliminin genel kabul görmüş kurallarına geri dönülmesini isteyen TÜSİAD'a ise "Ey TÜSİAD ve yavruları size sesleniyorum. Sizin teke göreviniz var, yatırım, istihdam ve büyüme. Kalkıp da hükümete saldırmanın yollarını aramayın bizimle mücadele edemezsiniz. Sizin cinsinizi de cibilliyetinizi de iyi biliyoruz. Sizin derdiniz başka. Siz acaba bu hükümeti nasıl çökertiriz de sömüreceğimiz bir hükümeti nasıl iş başına getiririz diye düşünüyorsunuz," diye tepki gösterdi.
"Döviz kurundaki istikrarı piyasanın kendi işleyişi içinde sağlayacağız. Ekonomide bir tabir vardır dere kendi yatağında akar," diyen Erdoğan, "Pazartesi gününden itibaren finans dünyasında sıkıntılar yaşanacakmış ya bunu ancak ihanet içindekile söyler. Merak etmeyin böyle bir durum söz konusu değil biz dimdik ayaktayız," ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE GAZETESİ YAZARI FUAT UĞUR'A TEPKİ
Erdoğan, Türkiye gazetesinin yazarı Fuat Uğur'un bugünkü yazısındaki "Kontrollü kambiyo rejimi" tavsiyesine de tepki gösterdi. Erdoğan, "Kontrollü kambiyo rejimi mi? Neden olmasın?" diyen Uğur'a isim vermeden "Kontrollü kambiyo rejimi gibi zırvalıkları gündeme getirenleri de asla masum görmüyoruz" dedi. Fuat Uğur, Türkiye gazetesindeki yazısında "Kontrollü kambiyo rejimine geçilmesini" savunmuştu.

ERDOĞAN'DAN REZERV AÇIKLAMASI: "BEN YOKTUM, CUMHURBAŞKANIYDIM"
Merkez Bankası'nın döviz rezervleri hakkında konuşan Erdoğan, göreve geldiklerinde, döviz rezervinin 27,5 milyar dolar olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:  "Başbakanlığım döneminde bu döviz rezervini 135 milyar dolara kadar çıkardık. Bunu biz yaptık. Daha sonra bir düşüş yaşandı. Yoktum. Cumhurbaşkanıydım.

Şimdi yeniden 100 milyar doların üzerine döviz rezervimiz çıkmış vaziyette. Toparlayacağız, daha yukarılara bu rakam çıkacak. Herhalde George, Hans bunlar gelip de bizim Merkez Bankamızın döviz rezervini yükseltmeyecek. Biz yükselteceğiz, bundan hiç endişeniz olmasın. Nasıl 27,5 milyar dolardan döviz rezervini alıp buralara getirdiysek şimdi yine aynı şekilde daha yukarılara bunu çıkaracağız ve çıkarıyoruz. Bizim kasamız boş değil, kasa mevcudumuz gayet iyi"

YORUMLAR

  • 0 Yorum