Fahrettin Koca açıkladı: Aşı ikna timleri geliyor

Sırası gelmesine rağmen aşı olmayan vatandaşların sayısının fazla olması nedeniyle harekete geçildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı ikna timleri kurulacağını açıkladı.

Fahrettin Koca açıkladı: Aşı ikna timleri geliyor
15 Nisan 2021 - 10:29

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınının Türkiye'deki seyrine ve aşılama çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Aşı konusunda vatandaşların ikna edilmesi için timler oluşturacaklarını söyleyen Koca, haziran ayı sonuna kadar 40 yaş üstü herkesi aşılamayı hedeflediklerini belirterek "Vaka ve ölüm oranlarında tedbirler etkili olmazsa ramazandan sonra daha sert tedbirler almak zorunda kalırız" dedi.

Hürriyet gazetesi'nin haberine göre, Haziran ayı sonuna kadar 40 yaş üstü herkesi aşılamayı hedeflediklerini belirten Koca, "Şu anda Sinovac, BioNTech ve Sputnik dahil aşı diplomasisini hızlandırdık. Toplumsal bağışıklığı arttırmak amacıyla yerli aşı çalışmalarında da son aşamaya geldik. Alınan tedbirlerle birlikte haziran ayında vaka ve ölüm sayılarında gözle görülür gerileme bekliyoruz" dedi.

"DAHA SERT TEDBİRLER ALMAK ZORUNDA KALIRIZ"
Koca, ramazan ayına yönelik alınan 2 haftalık kısmi kısıtlama kararını da değerlendirdi.
"Şayet tedbirlere rağmen düşüş olmazsa haziranda daha sert tedbirler almak zorunda kalırız" diyen Koca, devamında yerli aşıyla ilgili konuştu.

"İKNA EKİBİ KURACAĞIZ"
"Yerli aşıda faz-3 çalışmalarına geçiyoruz. İki ya da üç hafta sonra bu süreci de bitirmiş olacağız. Eylül ayında da aşılamaya başlarız. Nazal aşıda da en fazla üç haftalık süreç var önümüzde" ifadesini kullanan Koca, şöyle devam etti:

"Sağlık çalışanlarının yüzde 14’ü, 65 yaş üstünün yüzde 23.6’sı halen aşı yaptırmadı. Randevusuna gitmeyenler nedeniyle aşılar çöpe gitmedi. Aşı yaptırmayanların ikna edilmesi ve aşı olmalarını sağlamak için ikna ekibi kuracağız. Aile hekimleri öncülüğünde aşı hakkı olup da aşısını yaptırmayanların evlerine gidilerek, aşı olmaları konusunda tavsiyede bulunacağız, teşvik edeceğiz. Böylece aşılarını yaptırmayanların neden aşı olmadıklarını öğreneceğiz."

Koca, vatandaşları aşı yaptırmaya ikna edecek bir ekip oluşturacaklarını da söyledi. "İkna timleri, aile hekimleri öncülüğünde aşı hakkı olup da yaptırmayanların evlerine giderek tavsiyede bulunacak" bilgisini veren Koca, şunları kaydetti:

"Aşılarını yaptırmayanlara neden aşı olmadıkları sorulacak. Çekincesi olanlara aşının koruyuculuğu ve önemi hakkında bilgi verilecek. Bu çalışmayla toplumda aşı yaptıranların oranının artırılması hedefleniyor."


YORUMLAR

  • 0 Yorum