Fahiş fiyat tartışması: AKP'li Şamil Tayyar, Bekir Pakdemirli'yi hedef aldı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gıdalardaki fiyat artışının sorumlusu olarak 5 zincir marketi göstermesinin ardından AKP'li Şamil Tayyar, isim vermeden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi hedef aldı. Tayyar, "Teşkilatlarımıza, bürokrasiye, kabineye sızdınız. Devam edin. Az bile yaptınız!" dedi.

Fahiş fiyat tartışması: AKP'li Şamil Tayyar, Bekir Pakdemirli'yi hedef aldı!
25 Eylül 2021 - 14:02

Vatandaş hayat pahalılığından şikayet ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, fiyat artışlarından zincir marketleri sorumlu tutmuştu. Erdoğan'ın açıklamalarının ardından Ticaret Bakanlığı 5 zincir market hakkında inceleme başlattığını duyurmuştu. Yaşanan gelişmelerin ardından AKP'li Şamil Tayyar,  isim vermeden eskiden BİM yönetim kurulunda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi hedef aldı.

ŞAMİL TAYYAR BAKAN PAKDEMİRLİ’Yİ HEDEF ALDI
Ticaret Bakanlığı, zincir marketlere müfettiş gönderirken eski AKP Milletvekili Şamil Tayyar’dan da çok konuşulacak bir çıkış geldi. Market sahiplerinin AKP teşkilatlarına ve Bakanlar Kurulu’na sızdığını belirten Tayyar, isim vermeden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi hedef aldı. Pakdemirli, daha önce BİM’in yönetim kurulunda yer alıyordu.

Şamil Tayyar, şu ifadeleri kullandı: 

“Önce BİM’ci Galip Aykaç. Sonra ŞOK’cu Murat Ülker. Tekelleştiniz. Üreticiyi tarlasında, çiftliğinde, işletmesinde kendinize mahkum ettiniz. Rantta zirve yaptınız. Yetmedi. Teşkilatlarımıza, bürokrasiye, kabineye sızdınız. Devam edin. Az bile yaptınız!”

NELER OLMUŞTU?
Erdoğan'ın zincir marketleri sorumlu tuttuğu sözleri tartışılırken, medyada zincir market Şok'un sahibi Murat Ülker'in açıklamaları yer aldı. Ülker, "Vatandaş akıllı, markete gittiği zaman hangi ürün kaç para gayet iyi takip ediyor. Herhangi bir fahiş fiyat varsa asla almıyor. Millet aptal değil. Ya bu memleketin planlamacısı yok mu? Market buradaki en zavallı kesim. Alıyor, satıyor. Desen ki, 'Aldığın fiyata satma' o zaman hakikaten Alaeddin’in cini lazım. 'Aldığın fiyata satmayacaksın.' Nasıl olacak bu iş?" ifadelerini kullandı. 

BİM’DEN TEPKİ GELMİŞTİ
Türkiye’nin en yaygın zincir marketlerinden BİM’in İcra Kurulu Üyesi ve Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Galip Aykaç geçen günlerde yaptığı açıklamada, artışların sadece sebze ve meyve ile sınırlı olmadığını belirterek, "Soruyor Ankara'dan bazı yetkililer; 'Ya ne oldu da peynir fiyatları, süt fiyatları arttı?' diye. Ama bilmiyorlar ki çiğ süt fiyatını devlet artırdı zaten. Yani bunlarla da mücadele ediyoruz, onlara da izahatta bulunuyoruz anlatabildim mi? Bu sektörün bu kadar töhmet altında bırakılması doğru değil. Bu fiyat artışlarıyla bu sektörün uzaktan yakından alakası yok. Bu tamamen bir algı yönetimi, bu algıya biz müsaade etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Aykaç "Bu denetimlerde de buldukları bir şey varsa gereğini yapıyorlar. Şu anda da bir kaç gündür denetimler var. Ne zaman sıkışılsa böyle bir denetime başvuralım diyerek böylece bir çözüm bulabileceklerini düşünüyorlar. Bu böyle olmaz yani." dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum