Et ve Süt Kurumu yöneticilerinin çoklu maaş aldığı ortaya çıktı

Son dönemin en tartışılan kurumlarından Et ve Süt Kurumu yöneticilerinin çoklu maaş aldığı ortaya çıktı. 6 yönetim kurulu üyesinden 3’ü çift maaş, Bekir Pakdemirli'nin ağabeyinin kayınbiraderi ise 3 maaş alıyor.

Et ve Süt Kurumu yöneticilerinin çoklu maaş aldığı ortaya çıktı
10 Nisan 2022 - 09:36


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu içeri almayan ve kuyruk oluştuğu gerekçesiyle ete büyük zam yapan Et ve Süt Kurumu (ESK) yöneticileri çoklu maaş alıyor.

2017'yi 279 milyon 337 bin lira kârla kapatan kurum, 2018'den itibaren zarara geçti. 2020 yılı zararı da 222 milyon 991 bin lira oldu. 2021 yılı hesabı ise henüz açıklanmadı.

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre, 3 yıldır zarar eden kurumun 6 yönetim kurulu üyesinden 4'ü çoklu maaş alıyor.

Yönetim Kurulu Üyesi (YKÜ) Hasan Hüseyin Aydemir'in de 3 maaşlı ve eski Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin ağabeyinin kayınbiraderi olduğu ortaya çıktı.

Aydemir; bakanlıkta müşavir, Tarım Kredi Kooperatiflerinde denetçi ve ESK'de yönetim kurulu üyesi… Aydemir ESK'den yönetim kurulu üyeliği huzur hakkı ile Bakanlık'tan müşavirlik maaşı, Tarım Kredi Kooperatifleri'nden de brüt 4 asgari ücret tutarında huzur hakkı alıyor. Yönetim Kurulu Üyesi Zekeriya Erdurmuş, 2018-2022 arasında Hayvancılık Genel Müdürlüğü görevindeydi. Geçtiğimiz günlerde ise Bakanlık Özel Kalem Müdürü oldu.

YKÜ Mustafa Altuğ Atalay da aynı zamanda Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü… Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı Müşaviri Sezai Aydın da ESK yönetim kurulu üyelerinden. Kurum dışından gelen yönetim ve denetim kurulu üyelerine 2020'de 353 bin TL ödendi. Kurum içinden atanan yönetim kurulu üyelerine ise kurul üyeliklerinden kaynaklanan ödemelerin dışında maaş da ödeniyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum