Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa'da caddeye Atatürk'ün ismi verildi

Azerbaycan’ın Ermenistan işgalinden kurtardığı Karabağ’da bulunan Şuşa şehrindeki caddelerden bir tanesine Mustafa Kemal Atatürk'ün ismi verildi.

Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa'da caddeye Atatürk'ün ismi verildi
19 Mart 2021 - 09:28

Azerbaycan'ın Karabağ bölgesindeki Şuşa şehrini Ermenistan işgalinden kurtarmasının ardından işgal sırasında Ermenistan'ın sokaklara verdiği isimler değiştirildi. Şuşa'da değiştirilen sokaklardan bir tanesine Mustafa Kemal Atatürk'ün adı verildi.

ŞUŞA’DA BİR CADDEYE ATATÜRK ADI VERİLDİ!
Ermenistan işgali sırasında 'Vanlı Aram' olarak bilinen Aram Manukyan'ın isminin olduğu caddeye Atatürk'ün ismi verildi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimatı ile verilen isim sonrası Yandex harita uygulaması da caddeyi haritada göstermeye başladı.​​​​​​​İLHAM ALİYEV ZİYARET ETMİŞTİ
Özgürleştirilen şehirlerin, Ermeniler tarafından özellikle tarihi eserlerin yakılıp, yıkıldıkları ortaya çıkmıştı. 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ocak ayında Ermeni işgalinden kurtarıldıktan sonra ilk kez tarihi Şuşa kentine gitmişti. Aliyev ve ailesi şehirde çeşitli açılış yaparakyeni projelerin temelini atmıştı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e eşi Mihriban Aliyeva ve kızı Leyla Aliyeva da eşlik etmişti.

'VANLI ARAM' KİMDİR?
'Vanlı Aram' olarak bilinen Manukyan, 1915'te Van'da Osmanlılara karşı Ermeni ayaklanmasına önderlik edenlerden biriydi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum