Erhan Aydın'ın yeni eseri 'Bozkırın Tanıkları' okuyucuyla buluştu

Prof. Dr. Erhan Aydın'ın Bilge Kültür-Sanat yayınevinden çıkan yeni kitabı "Bozkırın Tanıkları" okuyucuyla buluştu.

Erhan Aydın'ın yeni eseri 'Bozkırın Tanıkları' okuyucuyla buluştu
31 Mart 2021 - 15:17
Prof. Dr. Erhan Aydın'ın yeni eseri "Bozkırın Tanıkları, Eski Türkçe Yazıtlar" kitabı okuyucuyla buluştu. Bilge Kültür Sanat yayınevinden çıkan kitabın kapağında Şine Usu yazıtının bir görseli yer aldı.

Erhan Aydın, Bozkırın Tanıkları kitabının en temel hedeflerini, "Kitabın en temel hedeflerinden biri, Türk dili ve edebiyatı ve tarih gibi alanların mensuplarına hitap etmek ise, ikinci hedefi bu millete mensup olanların, atalarının yazdıklarım doğru bilgilerle öğrenmesi olacaktır." sözleriyle açıkladı.

Kitabın tanıtım metninde şu ifadeler yer aldı:

"Kitapta öncelikle "Eski Türkçe nedir, ne değildir?" sorusu ile karşılaşacak, ardından bu büyük külliyatın bulunduğu coğrafyalardan bize seslenen metinlerden örnekler göreceksiniz.

Kitabın en temel hedeflerinden biri, Türk dili ve edebiyatı ve tarih gibi alanların mensuplarına hitap etmek ise, ikinci hedefi bu millete mensup olanların, atalarının yazdıklarım doğru bilgilerle öğrenmesi olacaktır.

Okuyucunun, bir hikaye veya roman tadında lezzet alması için dipnotlara ve kaynaklara boğmaktan uzak durmaya çalıştım. Umarım yazarken aldığım tadı, siz de okurken alırsınız."
ERHAN AYDIN KİMDİR?
1973 yılında Malatya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Malatya’da tamamladıktan sonra 1995 yılında Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. 1995 yılında aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı.

1997 yılında yüksek lisansını, 2002 yılında doktorasını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebi yatı anabilim dalı, Eski Türk Dili bilim dalında tamamladı. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Moğolistan Aydın lanma Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen “Moğolistan’daki Türk Anıtları Projesi”nin, 2002 yılı Bilge Kağan Külliyesi kazı çalışmalarına epigraf olarak katıldı.

2003 yılında Erciyes Üniversi tesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümünde yardımcı doçent olarak çalışmaya başladı. 2010 yılında doçent oldu. 2013 ve 2014 yıllarında, Pekin’de bulunan Merkezî Milletler Üniversitesinde (Minzu University of China ) konuk öğretim üyesi olarak çalıştı.

2014 yılında İnönü Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde çalışmaya başladı. 2015 yılında profesör oldu. Hâlen İnönü Üniversitesi Fen-Ede biyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde çalışmalarına devam etmektedir.

Biri Çin’de olmak üzere yayımlanmış 19 kitabı, 9’u SSCI ve AHCI indekslerince taranan dergilerde olmak üzere 100’ün üzerinde makale ve bildirisi bulunmaktadır. Evli olup orta düzeyde Almanca, başlangıç düzeyinde İngilizce ve Çince bilmektedir.

YORUMLAR

  • 1 Yorum