Erdoğan: "Zor kış şartlarında Afgan kardeşlerimize destek ve yardım sağlamaya devam ediyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) 16. Konferansı'nda konuştu. Erdoğan, "Zor kış şartlarında Afgan kardeşlerimize yönelik insani yardımların sürdürülmesi öncelik taşıyor. Afganistanlı kardeşlerimize elimizden gelen destek ve yardımı sağlamaya devam ediyoruz" dedi.

Erdoğan: "Zor kış şartlarında Afgan kardeşlerimize destek ve yardım sağlamaya devam ediyoruz."
10 Aralık 2021 - 11:22


AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip erdoğan, Dolmabahçe Sarayı'nda gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) 16. Konferansı'nda konuştu.

Afganistan'daki son durumu ve göç konusuna değinen Erdoğan, "Afgan halkına sırtımızı dönme lüksümüz yoktur. Özellikle zor kış şartlarında Afgan kardeşlerimize yönelik insani yardımların sürdürülmesi öncelik taşıyor. Afganistanlı kardeşlerimize elimizden gelen destek ve yardımı sağlamaya devam ediyoruz" dedi.

Afganistan'daki gelişmelerin göç riskini artırdığını belirten Erdoağn, "Yaklaşık 5 milyon yabancıya ev sahipliği yapan ülkemiz yeni bir göç yükünü kaldıramaz. Göç sorununu, sesi çok çıkan Batı'dan ziyade bizim gibi ülkeler çekiyor. En yoksul ülkeler mültecilerin 3'te ikisine ev sahipliği yapıyor" dedi.

Erdoğan'ın burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:
"Salgın döneminde insan hayatını merkeze alan bir yaklaşım sergiledik. (Salgın sürecinde ihtiyaç halindeki 160 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa yardım ulaştırdık. Bunun yanında 11 ülkeye aşı tedarikinde bulunduk.

Filistin meselesi, İslam İşbiliği Teşklilatı'nın yapı taşlarındandır. Kudüs'ü savunmak insanlığı savunmaktır. Gazze'ye yönelik haksız ve vicdansız abluka devam ediyor. Biz asla acılar ve ölümler arasında ayrım yapmadık, yapmıyoruz.

Mazlum kim olursa olsun elinden tutmak bizim inancımızın bir gereğidir. Kudüs davası sadece bir avuç cesur Müslümanın davası değil, İslam aleminin tamamının ortak davasıdır.

Filistin davasının dünya gündeminde hak ettiği yere getirilmesi ve meseleye adil bir çözüm bulunması için gayretlerimizi sürdürmeliyiz. Filistinlilerin de kendi aralarındaki tefrikayı sonlandırmaları önemlidir. 

Afganistan'ın kalıcı barış ve istikrara kavuşması temennimizdir. Afgan halkına sırtımızı dönme lüksümüz yoktur. Afgan kardeşlerimize yönelik insani yardımlarımızın sürdürülmesi önem taşıyor. Afganistan'a elimizden gelen desteği ve yardımı sağlıyoruz. İçimize sinmeyen eksik bulduğumuz hususlar var. Afganistan'ın tekrar kaosa ve çatışmaya sürüklenmemesi için gayretlerimizi sürdürüyoruz. 

Ne yapıyorsak bölgedeki kardeş ülkelerin huzuru için yapıyoruz. Afganistan'daki gelişmelerin göç riskini artırdığı malumunuzdur. Yaklaşık 5 milyon yabancıya ev sahipliği yapan ülkemiz yeni bir göç yükünü kaldıramaz. Göç ve mülteciler meselesinde asıl yükü sesi çok çıkan Batı'dan ziyade kriz bölgelerine komşu bizim gibi ülkeler çekiyor."


YORUMLAR

  • 0 Yorum