Erdoğan ve Putin'in Soçi'de anlaşamadığı tek konu!

Rusya Devlet Başkanı Putin'in danışmanı Aleksandr Dugin, Soçi'de gerçekleşen Putin-Erdoğan görüşmesine dair değerlendirmelerde bulundu. İki lider arasındaki görüşmeye ilişkin bilgiler veren Dugin, Erdoğan ile Putin'in yalnızca Kırım konusunda ayrı düştüğünü dile getirdi.

Erdoğan ve Putin'in Soçi'de anlaşamadığı tek konu!
04 Ekim 2021 - 11:27 - Güncelleme: 04 Ekim 2021 - 11:30
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 29 Eylül günü Soçi'de gerçekleşen görüşmenin arka planına ilişkin değerlendirmeler yapan Putin'in danışmanı ve Rus dış politikasına yön veren isimlerden Prof. Dr. Aleksandr Dugin, kritik görüşme için "Tarihi öneme sahipti" açıklamasında bulundu. Görüşmeden çıkan sonuçları değerlendiren tecrübeli danışman, iki lider arasında anlaşmazlık yaşanan tek bir konu olduğunu belirtti. 

"BİZİM TÜRK-YUNAN KONUSUNA KARIŞMADIĞIMIZ GİBİ"
Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre, Erdoğan ile Putin arasındaki görüşmede ikilinin mutabık kalamadığı tek konu Kırım oldu. Soçi'deki Kırım ihtilafını değerlendiren Dugin, "Rusya'nın bu konuda taviz verme ihtimali yok. Kırım'ı kendi toprağı olarak görüyor. Bizim Ukrayna ile olan ilişkimiz tıpkı Türkiye'nin Yunanistan ile olan sorunlarına benziyor. Bizim Türk-Yunan konusuna karışmadığımız gibi Türkiye'nin de Ukrayna ile olan tartışmalarda taraf olmaması gerekiyor. Şayet Türkiye, Kırım konusunda iddiasından vazgeçerse Rusya da KKTC'yi meşru devlet olarak tanır" yorumunda bulundu. 

"BİRÇOK KONUDA UZLAŞTIKLARINI SÖYLEYEBİLİRİM"
Açıklamasının devamında iki liderin pek çok konuda mutabık kaldığını da belirten Dugin, "O gün Erdoğan ve Putin dünya dengeleri açısından hangi tarafta yer alacaklarını konuştu ve aldıkları kararı paylaştı. Kürt haritasından Kırım'a, Afganistan'dan Libya'ya, Kafkaslardan Suriye'ye tüm alanlara ilişkin hayati konularda kendi kırmızı çizgilerini çizdi. Başta İdlib olmak üzere birçok konuda uzlaştıklarını söyleyebilirim. Ancak bu tarihi buluşmada konuşulanların önemli bir kısmı sır olarak kalacak. Biz sadece sahada yansımalarını göreceğiz" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum