Erdoğan ve Oğuzhan Asiltürk anlaştı, milletvekili pazarlığına geçildi!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Öğuzhan Asiltürk'ün anlaştığı iddia edildi. Asiltürk'ün ekibinden bazı isimlerin AKP listelerinden milletvekili adayı yapılacağı öne sürüldü.

Erdoğan ve Oğuzhan Asiltürk anlaştı, milletvekili pazarlığına geçildi!
07 Eylül 2021 - 08:58

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Oğuzhan Asiltürk ile görüşmeler gerçekleştirmesi ve Asiltürk'ün Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'na karşı cephe alması dikkat çekmişti. Yaşanan gelişmelerin ardından Erdoğan ve Asiltürk'ün anlaştığı iddia edildi.

Asiltürk ekibinden önemli isimlerin, 2023 seçimlerinde AKP listelerinden milletvekili olacağı öne sürüldü. Ancak Erdoğan’ın Saadet Partisi'ne yönelik bu hamlesine BBP’nin “Cumhur İttifakı bileşeni olarak AKP listelerinde daha çok BBP’li isimler olması gerektiği” teziyle karşı çıktığı ifade edilirken bu durumun Saadet Partisi içinde de “rahatsızlık yarattığı” belirtiliyor.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nın kulis haberine göre, SP’li kaynaklar, Erdoğan ile Asiltürk arasında gerçekleşen görüşmelerde, “AKP’nin de Milli Görüş içinden doğan bir parti olması sebebiyle iki partinin aslında yan yana gelmesi gerektiği yönünde görüş birliğinin sağlandığını” aktarıyor. Kaynaklar, şu tezi öne sürüyor:

"AKP İŞARET FİŞEĞİNİ İL BAŞKANLIĞINDA ATEŞLEDİ"
“AKP’nin olağan kurultayı öncesinde, Türkiye’nin metropol kenti İstanbul’un İl Başkanlığı’nda önemli bir değişim yaşandı. SP’de uzun süre siyaset yapan Osman Nuri Kabaktepe, İstanbul İl Başkanlığı’na getirildi. Bilindiği gibi Kabaktepe, AKP’nin 2001 yılındaki kuruluş sürecinde, ‘gelenekçi kanat’ olarak adlandırılan SP içinde kalmayı tercih etmiş ve partide ilerleyen yıllarda İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeliği ile genel idare kurulu üyeliği gibi görevlerde bulunmuş, etkin bir isimdi. AKP, SP’ye yönelik işaret fişeğini İstanbul İl Başkanlığı’nda ateşledi. Çünkü Sayın Kabaktepe, partimiz için önemli ve saygı duyulan bir isimdir. Bu durum giderek, Asiltürk ile yani partililerimizin gönül verdiği Asiltürk gibi bir isimle görüşmelerle perçinlendi. 2023 seçimlerine doğru gidilen süreç de Asiltürk kanadında yer alan, yine partimiz için önemli görevler üstlenmiş bazı kişilerin ‘AKP listelerinden adaylığına’ dek gidiyor.”

"PARTİDE BÖLÜNME YARATIR"
Genel Başkan Karamollaoğlu ekibi de “söz konusu durumdan parti içinde bölünme yaşanacağı gerekçesiyle rahatsız.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum