Erdoğan, Mısır ile normalleşme sürecinin ardından "Yeminimiz" dediği 'Rabia' işaretini yarıda bıraktı!

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün katıldığı Kahramanmaraş Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı'nda partililere seslendi. Konuşmasının büyük bölümünde muhalefete yüklenen Erdoğan, konuşmasını bitirirken herkesi şaşırtarak, yıllardır mitinglerde kullanmış olduğu 'rabia' işaretini yarıda bıraktı. 

Erdoğan, Mısır ile normalleşme sürecinin ardından "Yeminimiz" dediği 'Rabia' işaretini yarıda bıraktı!
10 Eylül 2021 - 20:03 - Güncelleme: 10 Eylül 2021 - 20:33
CEMRE DAĞAŞAN / AYKIRI

2023 seçimleri yaklaşırken parti örgütüne kapı kapı dolaşma talimatı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugünkü durağı Kahramanmaraş oldu. Burada gerçekleştirilen Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı'na katılan Erdoğan, yaklaşık 40 dakika süren konuşmasını kendisiyle özdeşleşen ve 'yeminimiz' adını verdiği 'rabia' ile tamamlamak istedi.

'RABİA' İŞARETİNİ YARIDA BIRAKTI
Kendisine destek vermeye gelen partililere seslenen Erdoğan, "tek devlet, tek bayrak, tek millet" dedikten sonra bir süre duraksayarak, konuşmasını 'rabia' işaretini tamamlamadan bitirdi. 

İşte o görüntü:
SİSİ HEYETİ YAPILAN İLE ANKARA GÖRÜŞMELERİ AKLA GELDİ
Erdoğan'ın bu tavrı ise pek çok kişi tarafından Türkiye ve Mısır arasında yaşanan normalleşme süreci ile ilişkilendirildi. Hatırlanacağı üzere 8 Eylül tarihinde Ankara'ya gelen Mısır heyeti ile Türk heyeti arasında ikinci tur istikşafi görüşmeleri yapılmış ve görüşmeler sonucunda normalleşme süreci için ek adımların atılması ve istişarelerin sürdürülmesinde mutabık kalındığı açıklanmıştı.

ERDOĞAN 'YEMİNİM' DEDİĞİ 'R4BİA' NEREDEN GELİYOR?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kongre ve mitinglerde sık sık kullandığı ve 4 parmak ile simgelenen 'RABİA' işareti, Arap Baharı sürecinde Mısır'da yaşanan darbe ve darbenin simge mekanı olarak anılan 'Rabiatül Adeviyye Meydanı'nında geliyor. 

Mısır'da 3 Temmuz 2013 günü gerçekleşen ve Türkiye'ye yakınlığı ile bilinen Muhammed Mursi'nin hapse atılması ile sonuçlanan kanlı darbe sonrası ülkedeki Mursi yanlıları ve Müslüman Kardeşler destekçileri tarafından 'özgürlük simgesi' olarak adlandırılan bu işaret, aynı zamanda Muhammed Mursi'nin ülkenin 4. Cumhurbaşkanı olmasına da atıflar içeriyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum