Erdoğan, marketler için "Operasyonlar yapılacak" dedi, Borsa'da hisseler düştü!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hayat pahalılığı ve fiyat artışlarıyla ilgili isim vermeden 5 zincir marketi sorumlu tutarak, "Bunlara da gerekli operasyonları yapılacaktır" demesinin ardından Borsa İstanbul'da market hisselerinde sert düşüş yaşandı.

Erdoğan, marketler için "Operasyonlar yapılacak" dedi, Borsa'da hisseler düştü!
24 Eylül 2021 - 12:07
ABD'deki Türkevinde iktidara yakın gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayat pahalılığı ve fiyat artışlarıyla ilgili isim vermeden 5 zincir marketi sorumlu tutmuştu. Erdoğan, zincir marketler için "Ticaret Bakanlığımız gerekli olan her türlü tedbiri alıyor, alacak ve bunlara da gerekli operasyonları yapacaktır" demişti.

Erdoğan'ın operasyon mesajının ardından piyasalar karıştı. Marketlerin Borsa İstanbul'daki hisselerinde sert düşüşler yaşanıyor.

MARKETLER DEĞER KAYBETMEYE BAŞLADI
Erdoğan'ın bu açıklamasından sonra ise Borsa İstanbul'da Migros'ta yüzde 4’ü, BİM'de yüzde 2’yi, Şok'ta yüzde 4’ü ve Carrefoursa'da yüzde 3'ü aşan değer kaybı görüldü.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?
"Bu konuda kısmen özellikle bu zincir marketlerin sınırsız uygulamaları var. Bu sınırsız uygulamalar karşısında biz de Ticaret Bakanlığı olarak bunların üzerine üzerine gideceğiz. Zincir marketlerin bu uygulamalarıyla mücadelede Ticaret Bakanlığımız gerekli olan her türlü tedbiri alıyor, alacak ve bunlara da gerekli operasyonları yapacaktır."

"Tek problem zincir marketler mi?" ifadesi üzerine ise Erdoğan, "Ağırlıklı olarak iş orada toplanıyor. Bütün üreticiden tüketiciye olan yerde zincir marketlerin buradaki yoğun ürünleri toparlaması… Bu da 5 tane zincir market. Bunlar bütün o ürünü toparlıyor. Bu 5 tane zincir marketin topladığı ürünle piyasalar altüst oluyor. Bunlar eğer bu noktada daha adil davranırlarsa hem vatandaş uygun fiyatla ürün alabilecektir hem de üretici şu an itibarıyla kazanımını, parasını zamanında alma şansına ulaşacaktır."  demişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum