Erdoğan: Kanal İstanbul'u isteseniz de istemeseniz de yapacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapımına milyarlarca lira harcanacak olan Kanal İstanbul'u inadına yapacağını belirtti. Erdoğan, “İsteseniz de istemeseniz de Kanal İstanbul’u yapacağız” dedi.

Erdoğan: Kanal İstanbul'u isteseniz de istemeseniz de yapacağız
07 Nisan 2021 - 15:16

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan partisinin TBMM'deki grup toplantısında Kanal İstanbul ile ilgili açıklamalarda bulundu. Proje güzergahında arsa alan isimler tartışma konusu olurken muhalefetin 'rant projesi' olarak adlandırdığı Kanal İstanbul ile ilgili Erdoğan, "Yaz aylarında da temelini atıyoruz. İsteseniz de istemeseniz de Kanal İstanbul'u yapacağız" dedi.

Erdoğan'ın Kanal İstanbul ile ilgili açıklaması şöyle:
Kanal İstanbul ile ilgili hazırlıklarımızı büyük ölçüde tamamladık. ÇED raporu 200’den fazla bilim insanı, medya, kurum ve kuruluşun katkısı ile tamamlandı. Kanalın iki yakasına kurulacak 500 bin nüfuslu şehir depreme hazırlık sürecini de hızlandıracaktır.

Bu proje köprü, yeni havalimanı ve metroyla da bütünlük arz edecektir. Bölge için yeni bir nefes borusu olacaktır. İsteseniz de, istemeseniz de yapacağız. Ve milletimizin emrine amade edeceğiz. Dünya ticaretinin yüzde 90’nın deniz yoluyla gerçekleştirilmesi, boğazlarımızın en önemli ticaret yollarından olması Kanal İstanbul projesinin önemini artırıyor. Karadeniz’de hem biz hem de kıyısı olan ülkeler yeni limanlar yapıyor. Bu durum boğazlardaki gemi trafiğinin gelecekte azalmak bir yana daha da artacağına işaret ediyor.

"TEMELİNİ YAZIN ATACAĞIZ"
Hale bak… Tehdit ediyor. Kim ki bu Kanal İstanbul projesine girer, geldiğimizde, bütün bu müteahhitlerin elinden ödemeleri alırız. Kendilerini de kenara koyarız. Böyle bir şey olabilir mi? Bu nasıl bir zihniyet. Bu nasıl bir çürümüşlük.

İnşa edeceğimiz 45 kilometre uzunluğa, 21 metre derinliğe, 275 metre taban genişliğine, en dar yerinde 360 metre su yüzeyi genişliğine sahip Kanal İstanbul, bölge için yeni bir nefes borusu olacaktır. İsteseniz de istemeseniz de biz Kanal İstanbul’a başlıyoruz, yapacağız ve milletimizin emrine amade edeceğiz. Etaplar halinde yapılacak ihalesine çok yakında çıkıyoruz. Temelini yazın atacağız


YORUMLAR

  • 0 Yorum