Erdoğan, hangi partiyi ittifaka almak istiyor? Erdoğan'dan Yeniden Refah hamlesi

Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, Saadet Partisi'yle anlaşamayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni hamlesini yazdı. Balbay, AKP'nin Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan'la temas kurduğunu söyledi.

Erdoğan, hangi partiyi ittifaka almak istiyor? Erdoğan'dan Yeniden Refah hamlesi
01 Aralık 2021 - 14:23

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Saadet Partisi'ni Cumhur İttifakı'na katma çabalarının sonuçsuz kalması sonrasında Yeniden Refah Partisi için harekete geçtiğini yazdı.

AKP'nin Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan'la temasta olduğunu belirten Balbay, ittifak daveti yapılan partiden "Eğer ileride bir ittifaka gitmek gerekirse Yeniden Refah Partisi’nin tercihi Cumhur İttifakı olacaktır" yanıtı geldiğini dile getirdi.

Balbay, "Görünen o ki, Saray şu düşünceyi öne çıkardı: Saadet olmuyorsa Necmettin Erbakan’ın oğlunun 2018’de kurduğu Yeniden Refah Partisi neden olmasın? En azından Erbakan’ın soyadı bizimle deriz!" yorumunda bulunduğu yazısının devamında şu ifadeleri kullandı:

"Bu bağlamda Fatih Erbakan’la da diyaloğun olduğu biliniyor. 

Babasının maddi mirasını kız kardeşleriyle eşit paylaşmadığı iddiasıyla mahkemelik olan Fatih Erbakan, siyasi mirası nasıl kullanacak?

Bu sorunun yanıtı da tıpkı SP’de olduğu gibi oy oranından ibaret değil.

Fatih Erbakan’ın Saray’dan gelen “Cumhur’a gir” çağrılarına şu karşılığı verdiği ifade ediliyor:

“Biz ayrı bir siyasi parti olarak varlığımızı ispat etmemiz gerekli. Bu aşamada Cumhur İttifakı’na katılamayız.”

Saray doğası gereği, yanıt istediği gibi değilse onu yanıt saymıyor. Yeniden yanıt istiyor. İkincisi de istediği gibi bir yanıt değilse bir yanıt daha istiyor. Son giden yanıtın şu olduğunu duyuyoruz:

“Eğer ileride bir ittifaka gitmek gerekirse Yeniden Refah Partisi’nin tercihi Cumhur İttifakı olacaktır.”

Saray’ın tam olarak duymak istediği şekilde olmasa da bunun da kabul gördüğü anlaşılıyor!"


YORUMLAR

  • 0 Yorum