Erdoğan'dan yeni anayasa hamlesi: "Referanduma götürerek "güvenoyu" almak istiyor!"

Cumhurbaşkanı  ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni Anayasa çalışmaları hakkında "Önümüzdeki yılın ilk aylarında milletimizin takdirine sunmakta kararlıyız" açıklamasının ardından 2022'nin ilk aylarında referandum yapılabileceği ifade edildi.

Erdoğan'dan yeni anayasa hamlesi: "Referanduma götürerek "güvenoyu" almak istiyor!"
05 Eylül 2021 - 09:02

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, yeni Anayasa çalışmalarına ilişkin, "Yeni Anayasa konusundaki süreci de yakından takip ediyoruz. Cumhur İttifakındaki ortağımızla birlikte kendi hazırlığımızı yavaş yavaş şekillendiriyoruz. Her ne şekilde olursa olsun, önümüzdeki yılın ilk aylarında kendi hazırlığımızı milletimizin takdirine sunmakta kararlıyız" demişti.

Erdoğan'ın açıklamalarının ardından Cumhur İttifakı’nın 2022’de, yani seçimlere bir yıl kala, çalışmayı “referandum ile milletin onayına sunmayı amaçladığı” belirtildi. 

"HÜKÜMETE GÜVENOYLAMASI"
Cumhuriyet gazetesinden Selda Güneysu'nun haberine göre, yeni anayasanın referanduma götürülmesi için parlamentoda 360 milletvekilinin “evet oyu” vermesi gerekliyken, olası referandumun ayrıca Cumhur İttifakı için “bir tür kamuoyu yoklaması, hükümete güvenoylaması olacağı” ifade edildi.

AKP’li kaynaklar, TBMM’nin açılmasına bir aydan az bir süre kala “Meclis’te olası referandum için çalışmalar yapılabileceğini” söyledi.

AKP'li kaynaklar, “Anayasa değişikliğine destek verilmemesi durumunda, kendi seçmenleri için muhalefetin de zorluk yaşayacağını düşünüyoruz. Bu süreç Cumhur İttifakı’nı zorlayacaktır. ‘Zor ama imkânsız’ değil. Parlamento içinde kendi partilerinin tutum ve görüşlerinden bağımsız, referanduma destek verecek milletvekilleri illaki var. Var olduğunu biliyoruz. Yapmamız gereken anayasa değişikliğini doğru anlatmak” değerlendirmesini yaptı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum