Erdoğan'dan yeni 10 büyükelçi hamlesi: Saray'daki törene davet edilmediler

Osman Kavala'nın serbest kalması için bildiri yayınlayan 10 büyükelçiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen tebrik törenine 10 ülkenin büyükelçileri davet edilmedi.

Erdoğan'dan yeni 10 büyükelçi hamlesi: Saray'daki törene davet edilmediler
29 Ekim 2021 - 13:19

10 büyükelçi krizinin sonlanmasının ardından yeni bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Saray'da tebrikleri kabul ettiği törene 10 ülkenin büyükelçisi davet edilmedi. Törene davet edilmeyeceklerinin, büyükelçilere önceden tebliğ edildiği öğrenildi.

Anka'da yer alan habere göre, başta TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM başkanvekilleri, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri olmak üzere üst düzey bürokrasi, bayram tebriklerini Erdoğan'a iletti.

TEBRİK TÖRENİNDE YOKLAR!
İş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması için ortak çağrı yapan ABD Büyükelçisi David M. Satterfield, Almanya Büyükelçisi Jürgen Schulz, Fransa Büyükelçisi Herve Magro, Kanada Büyükelçisi Jamal Khokhar, Hollanda Büyükelçisi Merjanne de Kwaasteniet, İsveç Büyükelçisi Staffan Herrström, Norveç Büyükelçisi Erling Skjonsberg, Yeni Zelanda Büyükelçisi Wendy Hinton, Finlandiya Büyükelçisi Ari Maki ve Danimarka Büyükelçisi Danny Annan, Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen tebrik törenine davet edilmedi.

Bu ülkeler, hiçbir seviyede tebrik töreninde temsil edilmedi. Büyükelçilere, bu programa davet edilmeyeceklerinin önceden tebliğ edildiği öğrenildi.

10 büyükelçinin Kavala ile ilgili çağrısının ardından başlayan krizin ABD Büyükelçiliği’nin başlattığı Viyana Sözleşmesi’nde yer alan “ülkelerin içişlerine karışmama” taahhüdünün hatırlatıldığı açıklama ile çözülmesine karşın, elçilerin tebrik törenine çağrılmamasının Cumhurbaşkanlığı’nın tavrı olduğu belirtildi. 10 büyükelçinin bir süre daha Cumhurbaşkanlığı programlarına davet edilmesi beklenmiyor.

Öte yandan tebrik törenine, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da katılmadı.


    YORUMLAR

    • 0 Yorum